Încă o promovare ratată de vâlceni!

Hidroelectra Rm. Vâlcea – Jiul Rovinari 0-5 (0-3)

De ani buni fotbalul judeţean se zbate în anonimat. De când s-a introdus regula cu baraj de promovare în Liga a III-a, nicio echipă din Vâlcea nu a mai reuşit accederea în eşalonul trei fotbalistic al ţării. Din păcate, nici Hidroelectra nu a făcut excepţie de la regulă, echipă pregătită de Lucian Giurcă fiind spulberată cu 5-0 de „minerii” de la Jiul Rovinari, mai mult decât atât au terminat meciul în numai şapte jucători de câmp, Cârstina, Udeanu şi Pufu fiind eliminaţi.

Fără nici un portar după o jumătate de repriză

Aproximativ 200 de suporteri au luat loc în tribunele preistoricului stadion Electroputere situat în cartierul craiovean Valea Roşie pentru a susţine echipa vâlceană în încercarea de a promova. Şi după cum a început meciul, echipa lui Giurcă a arătat că poate merge în Liga a III-a, adversarul întâlnit fiind unul destul de modest.

În minutul 5, vâlcenii au fost foarte aproape de a deschide scorul, însă lovitura de cap bine plasată de Glăvan a fost respinsă cu dificultate în corner de portarul Voinea. Dezastrul pentru vâlceni avea să înceapă o dată cu minutul 10. După o greşeală gravă a fundaşilor energeticieni care au făcut greşit pasul la ofsaid, Şoşoi a scăpat singur spre poarta vâlceană, Alin Cârstina a ieşit în întâmpinarea atacantului din Rovinari, dar acesta l-a depăşit în viteză şi portarul vâlcean n-a mai avut altceva de făcut decât să-l faulteze în postură de ultim apărător. Centralul partidei, Sebastian Colţescu, a scos imediat cartonaşul roşu, iar Cârstina s-a îndreptat plângând spre vestiare. Forţat de împrejurări, Lucian Giurcă l-a scos din teren pe experimentatul Glăvan şi la introdus în poartă pe Udeanu. În minutul 20, gorjenii ai irosit cea mai mare ocazie de până atunci. Drăgătoiu i-a pasat excelent în centru lui Şoşoi şi acesta, din 10 metri, a şutat puternic, din fericire pentru vâlceni mingea a întâlnit transversala porţii vâlcene şi scorul a rămas nemodificat. Nici cel de-al doilea goalkeeper vâlcean n-avea să stea prea mult pe teren pentru că, două minute mai târziu, după un atac ratat al Hidroelectricii, cei din Rovinari au ajuns rapid în careul vâlcean. Trufulea s-a descotorosit destul de uşor de adversarul direct şi s-a întors cu faţa la poartă, Udeanu a plonjat la picioarele acestuia la limita careului de 6 metri agăţându-i piciorul. În opinia multora Colţescu a judecat mult prea aspru această fază dictând lovitură de pedeapsă şi eliminare pentru cel de-al doilea portar vâlcean. Observatorul partidei, bucureşteanul Vali Ioniţă a spus că, din punct de vedere regulamentar, Sebastian Colţescu este acoperit de regulament, dar dacă judeca în spiritul jocului, având în vedere că le mai eliminase un portar, putea dicta 11 metri şi cartonaş galben. Partida a fost la un pas să degenereze chiar din minutul 22 când, Udeanu a sărit la Colţescu în momentul în care acesta din urmă l-a eliminat fiind cu greu oprit de coechiperi. Mai mult decât atât a fost nevoie de intervenţia forţelor de ordine pentru ca temperamentalul Udeanu să părăsească suprafaţa de joc. Rămânând fără nici un portar de meserie, banca tehnică a Hidroelectricii a fost nevoită să apeleze la improvizaţii şi l-a introdus pe fundaşul stânga Harapu între buturile porţii. Portarul de conjunctură al vâlcenilor n-a avut ce face la penaltiul executat de Băltăreţu şi, din minutul 22 scorul avea să devină 1-0 pentru Jiul Rovinari. În minutul 34, Harapu a avut o intervenţie de veritabil goalkeeper respingând cu un reflex uimitor şutul bine plasat al lui Diaconu. Însă, două minute mai târziu scorul avea să devină 2-0 pentru „minerii” din Rovinari, Drăgătoiu a şutat sec de la aproximativ 10 metri, uşor lateral dreapta, fără speranţe pentru Harapu. Peste alte două minute, Trufulea s-a jucat cu defensiva vâlceană după care a şutat şi mingea a poposit pentru a treia oară în poarta celor de la Hidroelectra. Până la pauză, vâlcenii au fost aproape de a reduce din diferenţă, dar şutul lui Stoican a fost respins în corner de portarul gorjean şi scorul la pauză avea să rămână 3-0 pentru Jiul Rovinari.

Incidente grave la pauză

După fluierul care avea să pună capăt primei reprize, în drum spre vestiare s-a petrecut un incident care îi va costa destul de mult pe vâlceni, mai mult ca sigur o amendă destul de usturătoare şi multe etape de suspendare pentru Cârstina şi Udeanu. Aproape de toată durata primei reprize Lucian Giurcă a avut o dispută verbală destul de tensionată cu omologul de pe banca adversă, Gabi Răscol. Când mai erau doar câţiva metri până la intrarea în tunelul care duce spre vestiare, s-au petrecut incidente care puteau lua chiar o turnură dramatică. Alin Cârstina l-a aşteptat pe Sebastian Colţescu pentru a-i cere socoteala pentru prestaţia de până atunci şi numai intervenţia forţelor de ordine a făcut ca arbitrul să nu o încaseze. După ce a fost îndepărtat de lângă arbitru, nu se ştie din ce motiv Cârstina s-a dus direct către portarul gorjean Voinea şi, cu un adevărat procedeu de K1, picior direct în cap, l-a făcut knock-out. Deşi a dat în două rânduri să se ridice, Voinea a căzut lat şi a fost nevoie de intervenţia medicului de pe ambulanţă pentru ca acesta să-şi revină. Se pare că portarul gorjean a suferit o comoţie cerebrală în urma căreia şi-a pierdut cunoştinţa, la un moment dat medicii de pe lângă el fiind nevoiţi să-l resusciteze. Din fericire, totul s-a terminat cu bine, iar jucătorul din Rovinari a putut relua partida. Văzând cele întâmplate singurii care s-au mai dus la vestiare au fost vâlcenii, în timp ce gorjenii au preferat să rămână pe teren până la începutul părţii secunde.

Eliminarea lui „Suru” a pus capac

Partea secundă a început destul de anost, vâlcenii nu puteau emite prea multe pretenţii având în vedere inferioritatea din teren, în timp ce gorjenii au arătat că ceea ce au realizat până în minutul 45 îi mulţumeşte pe deplin. Însă, jocul avea să devină „animat” datorită încă unei eliminări în tabăra vâlceană. Deşi a început meciul ca vârf împins, după eliminarea lui Udeanu, Laurenţiu Pufu a fost trimis de antrenorul Giurcă să evolueze ca stoper. În minutul 53, Drăgătoiu a scăpat spre poarta lui Harapu, şi cum plasamentul nu l-a ajutat deloc, „Suru” n-a mai avut altceva de făcut decât să-l faulteze şi să-i strângă mâna lui Colţescu în momentul în care i-a arătat cartonaşul roşu. După cea de-a treia eliminare în tabăra vâlceană lucrurile au fost clare în teren. Cei din Rovinari s-au mulţumit să-l încerce pe Harapu cu şuturi de la distanţă, doar, doar o mai pica vreun gol, în timp ce fotbaliştii de la Hidroelectra, căzuţi în primul rând psihic, nu avea cum să mai emită pretenţii. Lăudabil este faptul că, în ciuda celor trei oameni mai puţin pe teren, şi cu un portar de conjunctură, vâlcenii s-au apropiat de câteva ori de poarta gorjeană, mai mult decât atât nou-intratul Ioniţă a fost aproape de a înscrie golul de onoare în minutul 66, dar şutul său de la aproximativ 11 metri a trecut peste poarta gorjeană. În continuare cele două formaţii au oferit fotbal cu linguriţa şi din păcate pentru vâlcenii pentru ca umilinţa să fie totală, jucătorii de la Jiul Rovinari au mai reuşit să înscrie încă de două ori prin Asan şi Roman, în minutele 85 respectiv 90, scorul final fiind 5-0 în favoarea gorjenilor care, cel mai probabil vor fi repartizaţi în serie cu Oltchim Rm. Vâlcea.
Pentru ASA Hidroelectra Rm. Vâlcea au evoluat: Cârstina –  Bâzgan, Harapu, Nicolaescu, Glăvan (’10 Udeanu) – Jugăstreanu, Stoican (’60 Ilie), Blăjan, Bunescu (’46 Ioniţă), L. Pufu, Tiron (’51 Perţa).

Jiul Rovinari, viitorul satelit al Pandurilor

Deşi nu au arătat mare lucru în partida cu Hidroelectra, cei de la Jiul Rovinari se pare că nu vor fi doar o prezenţa efemeră în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. Conform presei gorjene, se pare că aceştia au fost informaţi de oficialii prim-divizionarei Pandurii Tg. Jiu că, dacă vor promova, vor deveni satelitul oficial al echipei conduse de Marin Condescu. În aceste condiţii se pare că cei din Rovinari se vor înrudi oarecum cu fotbalul vâlcean având în vedere faptul că, de-a lungul timpului mai mulţi jucători de la Pandurii au jucat sub formă de împrumut la CSM.