Liga IIIFotbal

”Vrăjeală” a luat lecții de antrenorat de la Pep Guardiola

Pentru Viitorul Dăești vacanța nu s-a încheiat. Jucătorii și staff-ul tehnic încă se mai bucură de ”libere”. Antrenorul secund Alin Bunescu a profitat de această pauză și a mers, pentru câteva zile, în Anglia, unde s-a bucurat de o experiență frumoasă. A asistat la meciul dintre Chelsea și Manchester City, care s-a disputat în ajunul Bobotezei, pe 5 ianuarie, pe Stamford Bridge. Echipa pe care a susținut-o, Chelsea, a pierdut cu 1-0 duelul cu City. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris de Riyad Mahrez, în minutul 63. ”Vrăjeală” a avut ocazia să-i urmărească, pe viu, pe unii dintre cei mai buni fotbaliști din lume. Sterling, Azpilicueta, Koulibaly, De Bruyne, Haaland au fost pe teren. Bunescu a luat lecții de antrenorat și de la doi tehnicieni de top, Graham Potter și Pep Guardiola. Chelsea e la mijlocul clasamentului în Premier League, în timp ce Manchester City se află în lupta pentru titlu (e pe locul secund). Încearcă să anuleze diferența care o desparte de lidera Arsenal.