Liga 6

”Vrăjeală” a dat trei ”boabe” la Călimăneşti. AS Băile Olăneşti a pierdut ”derby-ul staţiunilor”

Miercuri, 2 octombrie, la Călimăneşti s-a desfăşurat derby-ul staţiunilor, între Cozia, din localitate şi AS Băile Olăneşti. S-au înscris 9 goluri. Primul a venit în minutul 4. Mingea s-a oprit în mâna fundaşului Coziei, iar ”centralul” Adi Comănescu a indicat punctul cu var. Alin Bunescu a deschis scorul la Călimăneşti din penalti. Oaspeţii s-au menţinut 17 minute în avantaj, Giuran a restabilit echilibrul pe tabelă după o fază frumoasă, pe care singur şi-a creat-o: 1-1. La pauză era 3-1 pentru AS Băile Olăneşti. Vrăjeală a punctat de alte două ori şi astfel gruparea pregătită de Ştefan Răcăreanu a luat o opţiune serioasă în privinţa câştigării meciului. În partea secundă, situaţia s-a schimbat. În minutul 50, gazdele au redus din handicap prin acelaşi jucător, Radu Giuran, iar în minutul 57 Rădoi a egalat: 3-3. Trei minute mai târziu, formaţia pregătită de Vasile Ilinca a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, contestată de cei de la AS Băile Olăneşti. Căpitanul Alexandru Ştefan a transformat-o, iar Cozia a preluat conducerea pentru prima dată în acest joc (4-3). Imediat, Rădoi a dus scorul la 5-3 şi jocul părea încheiat. În minutul 90, însă, oaspeţii au ajuns la doar un gol în spatele adversarilor. Ene a marcat pentru 5-4. Gruparea din Olăneşti a mai avut trei minute să egaleze, şi-a creat câteva situaţii în careul advers, dar fără rezultat. Partida s-a încheiat la scorul de 5-4. (S.S.)