Liga 6

Viitorul Dăeşti n-a marcat niciun gol în barajul de promovare în Liga a III-a

* campioana Vâlcii a fost înfrântă cu scorul de 2-0 de AS Milcov, în meciul retur, de la Slatina, după ce în tur, la Fedeleşoiu, s-a consemnat egalitatea (0-0)

Sâmbătă, 24 iunie, la Slatina, pe terenul sintetic din complexul „1 Mai”, a avut loc meciul retur al barajului de promovare în Liga a III-a, dintre campioanele judeţelor Olt şi Vâlcea, în speţă, AS Milcov şi, respectiv, Viitorul Dăeşti. Aşa cum se cunoaşte, partida tur, de la Fedeleşoiu, se terminase cu un scor alb (0-0), astfel că elevii lui Cosmin Ursu aveau două şanse din trei (remiza şi victoria) pentru a accede în eşalonul superior.
Din păcate, campioana Vâlcii a prins o zi foarte slabă în manşa secundă, fiind nevoită să se recunoască învinsă, cu scorul de 2-0. Viitorul Dăeşti a ratat promovarea în Liga a III-a, după un meci în care a fost depăşită clar, în special la capitolul determinare, de campioana judeţului Olt, AS Milcov.

Primele trei reprize ale „dublei” de promovare au fost perfect egale: 0-0

În debutul partidei de la Slatina, niciuna dintre cele două combatante nu a dorit să rişte prea mult, de aceea jucătorii nici nu s-au avântat prea mult în ofensivă. Totuşi, în primul sfert de oră, fiecare dintre cele două echipe a expediat câte un şut pe poartă (gazdele prin Ionuţ Iordache, iar vâlcenii prin Bogdan Preda), dar portarii au fost la post.
Prima fază mai periculoasă s-a produs în minutul 20, când Marian Filipoiu a scăpat spre poarta adversă şi a fost faultat la marginea careului de 16 metri. Oficialii vâlceni au cerut eliminarea fundaşului de la AS Milcov, dar arbitrul craiovean Viorel Flueran nu i-a arătat acestuia decât un cartonaş galben. Laurenţiu Nicolaescu a executat însă slab lovitura liberă de la 18 metri, în zidul adversarilor.
În minutul 30, AS Milcov a avut două ocazii de gol la rând. Prima oară, Marius Vlădoi a respins în corner un şut pe jos al lui Ionuţ Iordache. Apoi, Nicolae Ioniţă a trimis cu capul peste poartă mingea centrată de la colţul terenului. Finalul reprizei a aparţinut fotbaliştilor de la Viitorul Dăeşti, dar fără efect pe tabela de marcaj.
În minutul 35, George Neacşu s-a trezit cu mingea la picior, la 16 metri, fiind talonat doar de un fundaş al Milcovului, dar a şutat defectuos, „ca la rugby”, mult peste transversală. În minutul 44, echipa vâlceană a beneficiat de o lovitură liberă din unghi, lateral dreapta, dar balonul şutat foarte bine de Andrei Fistogeanu a fost respins de sub transversală de portarul Victor Turieanu. În fine, în minutul 45+1, atacantul Claudiu Simion a şutat din 8 metri, din întoarcere, dar mingea a fost deviată în corner de un apărător al echipei gazdă. După trei reprize din „dubla” de baraj, cele două echipe se aflau aşadar tot la egalitate şi fără gol marcat: 0-0.

Reduta vâlceană s-a prăbuşit în ultimul mitan, când campionii Oltului au marcat de două ori

Ultimul mitan a fost însă decisiv pentru soarta promovării în Liga a III-a. Din păcate, AS Milcov a deschis scorul imediat după pauză, în minutul 47, după un şut de la 20 de metri al lui Florin Tudor. Mingea a fost deviată uşor de Andrei Fistogeanu şi s-a dus în vinclu, lăsându-l fără replică pe portarul Marius Vlădoi (1-0). După gol, meciul a devenit din ce în ce mai spectaculos: s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele porţi.
Viitorul Dăeşti a atacat în valuri după minutul 65, încercând să marcheze golul egalizator, care i-ar fi dus pe vâlceni în Liga a III-a. Însă, la cea mai mare ocazie, Marian Filipoiu a pătruns în careul celor de la AS Milcov, dar a şutat foarte slab, pe jos, de la 12 metri, în braţele portarului advers.
Campionii din judeţul Olt au fost însă mai proaspeţi pe final, când au declanşat mai multe contraatacuri care i-au ameţit pur şi simplu pe vâlceni. La unul dintre acestea, în minutul 85, Ionuţ Iordache a ajuns singur cu Marius Vlădoi, dar bravul portar a respins miraculos şutul expediat din 8 metri. „Ţeţe” n-a mai avut însă ce face în minutul 87, la o altă „şarjă” ofensivă a gazdelor (un contraatac trei contra unu), când mingea a ajuns la experimentatul Gabriel Precup, care l-a învins pe Marius Vlădoi cu un şut la colţul lung şi a stabilit astfel scorul final: 2-0.
În acest duel, pentru Viitorul Dăeşti au evoluat următorii jucători: Marius Vlădoi – Cătălin Moldoveanu, Laurenţiu Nicolaescu, Marian Chiripuş, Andrei Fistogeanu (cpt), Ionuţ Cosma, Bogdan Preda (Andrei Pătrănoiu ’52 / Marius Vlad ’75), Dumitru Schinteie, Adrian Naciu (Marian Filipoiu ’7), Claudiu Simion, George Neacşu (Eduard Puşcatu ’70). (N.C.)