Liga IIIFotbal

Rezultat ”dulce”, la Potcoava! Flacăra a înscris golul victoriei în minutul 94!

Flacăra Horezu a avut un debut perfect în noul sezon al Ligii a III-a. A început campionatul cu o victorie. Cele trei puncte au fost obținute in-extremis, în prelungiri, în minutul 90+4. A fost o victorie muncită și meritată. ”Olarii” au controlat jocul, și-au creat ocazii de a înscrie și în prima repriză, terminată la egalitate, 0-0. Adi Popa, Cioinac, Dinu, au trecut pe lângă deschiderea scorului. Din fază fixă, Avram a trimis balonul în bară. La mijlocul părții secunde, gazdele s-au instalat la conducere. Au marcat din penalty. Păușescu a avut un atac întârziat, l-a ciupit pe adversar. 10 minute le-a luat horezenilor să anuleze avantajul Petrolului. În minutul 75 a egalat Trașcă (1-1), după un corner executat de Precup. Lovitura de grație a fost dată de Marian Habet, singurul jucător venit de pe bancă, la schimbare, în acest meci. Habet a finalizat cu un șut de la 20 de metri, după o combinație cu Adi Popa. Obiectiv îndeplinit: 2-1 pentru Flacăra, care obține, astfel, a doua victorie în noua formulă, după cea din Cupa României.

Au lipsit din tabăra echipei pregătită de Adi Popa și Marian Deaconescu doi jucători cu probleme medicale: Dobrescu și Sandu, care vor absenta și la meciul de marți, 30 august, din Treapt, cu Viitorul Dăești, ce va conta pentru turul secund al Cupei României. Nu a fost nici Mocioacă pe teren, suspendat.

”Meciul de azi nu a semănat cu cel amical. Nici nu ne așteptam la așa ceva. Nici terenul nu se aseamănă. Este mai îngust la Potcoava, dar suprafața de joc a fost bună. Sunt trei puncte importante. Ne bucurăm pentru victorie. A fost și mai dulce fiind obținută pe final. Felicitări, băieților, pentru că au muncit și au crezut până la final că putem reveni după ce am fost conduși cu 1-0. Am debutat cu dreptul, rezultatul ne dă încredere pentru viitor. Petrolul Potcoava nu e un adversar accesibil. Asta a fost impresia mea. Cred că se va câștiga greu aici”, a spus Adrian Popa, antrenorul-jucător al Flacărei, după succesul de la Potcoava.

Și-au adus contribuția la victorie: Păușescu – Stanciu, Pintilie, Avram, Ivan, Cioinac, Ov. Popescu, Dinu, Precup, Trașcă, Popa. A mai intrat Habet, în locul lui Ov. Popescu.

După meciul de marți, cu Dăești, Flacăra va juca din nou pe teren propriu sâmbătă, 3 septembrie, în etapa a II-a din Liga a III-a, cu Vedița Colonești.