Victorie cu emoţii în Ardeal

• Oltchim Rm. Vâlcea a câştigat restanţa cu „U” Jolidon Cluj-Napoca (33-27), dar a tremurat serios pentru a-şi trece în cont cele 2 puncte puse în joc

Luni, 28 decembrie 2009, campioanele României au trebuit să se întrebuinţeze cât se poate de serios pentru se întoarce victorioase de la Cluj-Napoca, acolo unde au disputat meciul restanţă din cadrul etapei a opta a Ligii Naţionale. Jucătoarele pregătite de Gheorghe Covaciu au oferit o replică pe măsură vâlcencelor şi s-au aflat la doar 15 minute de a da lovitura!
Elevele lui Radu Voina au început cât se poate de slab duelul din Ardeal, fiind conduse pe tabela de marcaj încă din startul partidei. De la 7-5 în minutul 9 s-a ajuns ca gazdele să aibă chiar patru goluri avantaj: 10-6 în minutul 12. Oltchim a revenit rapid în joc şi a restabilit egalitatea (10-10), dar până la urmă tot ardelencele au intrat fericite la vestiare deoarece conduceau cu 2 goluri diferenţă: 16-14.
Vâlcencele au început ca din „puşcă” repriza secundă şi au trecut rapid la cârma meciului (19-17 în minutul 35). Studentele clujene nu au renunţat însă la luptă, iar în minutul 44 s-a consemnat din nou egalitatea pe tabela de marcaj (22-22). Două goluri semnate de pivotul Ionela Stanca şi o aruncare de la 7 metri transformată cu sânge rece de Iulia Puşcaşu au dus Oltchim-ul la trei goluri diferenţă (25-22) şi au liniştit spiritele în sala din Cluj-Napoca. Pe final, vâlcencele au arătat că dispun de experienţa şi maturitatea necesară pentru a nu pierde acest meci din mână şi s-au impus la pas, cu scorul de 33-27.
Oltchim Rm. Vâlcea a obţinut în Ardeal cea de-a opta victorie consecutivă în întrecerea internă. Graţie acestui succes, campioanele României s-au distanţat în la 4 puncte faţă de principalele urmăritoare în clasamentul la zi al Ligii Naţionale.
La Cluj-Napoca, golurile echipei antrenate de Radu Voina au fost marcate de Ionela Stanca (8), Iulia  Puşcaşu (7), Ramona Maier (6), Adina Fiera (4), Oana Manea (3), Patricia Vizitiu (2), Narcisa Lecuşanu (2), Olga Vaschuk (2) şi Roxana Gatzel-Han (1). (N.C.)