Vicelidera Ligii a V-a a obţinut doar un punct la Drăgoeşti

După victoria din derby-ul cu Mihăeşti, în care a marcat patru goluri, în condiţiile în care i-a lipsit golgheterul, Mădălin Roşu, CS Guşoeni spera să obţină trei puncte şi din deplasarea de la Drăgoeşti. Gazdele au demonstrat că sunt un adversar de luat în seamă de primele clasate. După două înfrângeri suferite mai mult din cauza ghinionului, a lipsei de şanse (cu Voiceşti şi la Şirineasa, din penalty, în minutul 92), Oltul Drăgoeşti a obţinut primul punct în 2022. Confruntarea de la Drăgoeşti s-a terminat la egalitate, 1-1. Trupa primarului Gheorghe Melente a deschis scorul la jumătatea reprizei, după o fază fixă, un corner. George Ciuculete, tânărul de 19 ani din tabăra gazdelor, a trimis balonul în plasă. Ambele formaţii şi-au mai creat ocazii de a înscrie. Oaspeţii au restabilit echilibrul pe tabelă în minutul 62, în urma unei lovituri de pedeapsă. Golgheterul Mădălin Roşu a punctat pentru 1-1. Pe final, Oltul putea tranşa soarta meciului în favoarea sa. Moldovici a ratat o ocazie mare.

”A fost un meci bun. Rezultatul cred că e echitabil. Am avut şansa să obţinem chiar victoria, dar am ratat dintr-o situaţie clară. Avem şi ghinion. Şi la Şirineasa am jucat bine. Acolo am pierdut în prelungiri, dintr-un gol înscris din penalty. Felicit echipa pentru atitudine. Jocul ne dă speranţe pentru viitor. Cu Guşoeni a fost un meci deschis. S-au remarcat ambii portari. La noi, Edi Toader şi-a făcut din nou foarte bine datoria. L-am reprofilat. Nu se cunoaşte că vine din «câmp». Nici Băiţă nu a fost dintotdeauna portar. Îl aşteptăm şi pe el să revină, la fel ca şi pe Villy Iordăchescu. Nu ne-am putut baza pe ei. În etapa viitoare jucăm la Băbeni, cu Galicea. Sper să putem strânge lotul, să dăm o replică bună liderei. Va fi mai greu pentru că se joacă sâmbătă după-amiază, dar facem eforturi pentru a putea alinia cea mai bună echipă. După acest joc, avem la Ioneşti în prima etapă din retur. Apoi începem să mai «respirăm» şi noi, după cinci meciuri de foc. E un campionat greu, echilibrat. De la locul 11 în sus, oricine poate bate pe oricine”, a spus Edi Guţă, antrenorul echipei din Drăgoeşti, după remiza cu vicelidera, CS Guşoeni. (FOTO: CS Guşoeni)