Vătăjelu a punctat din nou pentru Jablonec, în victoria cu Teplice (2-1)

Week-end-ul trecut, Bogdan Vătăjelu a avut o nouă evoluţie de senzaţie în Cehia, la FK Baumit Jablonec. Fotbalistul vâlcean (care va împlini vârsta de 26 de ani pe 24 aprilie) a contribuit decisiv la succesul de pe teren propriu al echipei sale în faţa formaţiei FK Teplice (grupare care ocupă locul 9 în clasament, cu 29 de puncte în cont). „Sărmăluţă” şi coechiperii săi s-au impus cu scorul de 2-1 (după 0-0, la pauză) şi au în continuare şanse reale de a accede în Europa League. Vinerea trecută, Teplice a marcat prima, în minutul 47, prin Pavel Moulis, dar Jablonec a reuşit să restabilească egalitatea aproape imediat, în minutul 53, chiar prin Vătăjelu. Ulterior, în minutul 74, Eduard Sobol a adus toate cele trei puncte pentru echipa fostului elev al lui Dan Zguroiu.
Pentru Vătăjelu, golul cu Teplice a fost cel de-al doilea din acest sezon în tricoul echipei FK Baumit Jablonec. Vâlceanul a mai înscris o dată şi în meciul cu Opava (2-2, pe teren propriu), iar în plus a reuşit şi un assist, în partida de la Sigma Olomouc (câştigată cu 2-1). În prezent, formaţia la care evoluează „Sărmăluţă” se află pe pe locul 4 în clasament, cu 40 de puncte în cont. Pe primele trei poziţii se află Slavia Praga (61), Viktoria Plzen (55) şi Sparta Praga (47). La finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 16 martie, de la ora 16.00, FK Jablonec va juca în deplasare, în etapa a 25-a, la Slovacko (locul 11, cu 28 de puncte), o echipă cam de aceeaşi valoare cu adversara din week-end-ul trecut, FK Teplice. (N.C.)