Liga IIIFotbal

Vâlcea, fără nicio echipă în play-off-ul Cupei României Betano! Flacăra, eliminată în prelungiri de o echipă de Liga a II-a

Flacăra Horezu a ajuns până în turul 3 al Cupei României. A adus o echipă de Liga a II-a în Treapt. Miercuri, 14 septembrie, Viitorul Pandurii Tg. Jiu a venit în orașul ceramicii. Din păcate, ”olarii” s-au oprit aici, au ratat accederea în play-off-ul competiției, care le-ar fi adus și un premiu în bani, de 4000 de euro. Adi Popa și colegii săi și-au vândut scump pielea. Gorjenii au avut nevoie de 120 de minute pentru a pleca victorioși de la Horezu. Oaspeții au deschis scorul pe finalul primei reprize, în minutul 39. Au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri. ”Cocoșii” au avut puterea să revină. Stanciu a provocat acordarea unei lovituri de pedeapsă, iar Ionuț Cionac a redus din diferență. Apoi Trașcă a trimis balonul în bară. În minutul 88, Dușmanu a obținut un nou penalty pentru gazde. Cioinac a valorificat din nou și a trimis meciul în prelungiri. În minutul 111, Viitorul Pandurii Tg. Jiu a marcat golul de 3-2 și a spulberat speranțele horezenilor. Formația gorjeană va juca în play-off-ul Cupei României Betano, fază în care participă 32 de echipe. Victoria în turul următor și calificarea în grupe e premiată cu 8000 de euro.

”Am muncit mult. Chiar aș vrea să-i felicit pe băieți pentru efort. Am avut puterea să revenim de la 2-0. Îmi pare rău că nu am putut mai mult, să aducem bucurie suporterilor. Le mulțumim că au fost alături de noi și ne-au susținut, ca de fiecare dată, în număr mare. Ne-am fi dorit să mergem mai departe. Cred că am arătat că echipa are capacitate și poate să crească. Ne concentrăm acum numai pe campionat. Vom avea meciuri grele, în continuare. L-am recuperat și pe Florin Sandu, revine și Vlad Mocioacă, pentru deplasarea de la Roșiori”, a spus Adrian Popa, la finalul întâlnirii cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

În partida de miercuri, din Treapt, din Cupa României, Flacăra a mizat pe: Păușescu – Stanciu, Pintilie, Avram, Ivan, Cioinac, Ov. Popescu, Dinu, Trașcă și Adi Popa. Au mai intrat: Dușmanu, Ruican, Habet și Bărbuți.