Vâlcea a avut trei reprezentanţi în turul 3 al Cupei României

Marţi, 24 august, s-au disputat meciurile din cadrul turului 3 al Cupei României – faza naţională. Sau mare parte din ele. Formaţiile vâlcene care au participat la acest nivel au ieşit rapid din competiţie. Horezu, Costeşti, Sparta şi Viitorul Dăeşti au fost eliminate din primul sau al doilea tur. Totuşi, judeţul nostru a avut reprezentanţi în turul 3: doi arbitri şi un observator. Iulia Demetrescu a condus partida dintre FC Pucioasa şi Unirea Bascov, încheiată la scorul de 2-0 în favoarea trupei argeşene, pregătită de Adrian Dulcea. La linie s-a aflat un alt vâlcean, Alexandru Mihăilă. Brigada a fost completată cu Doru Petre, din Bucov, Prahova. Raluca Şerban, din Popeşti, a primit a doua delegare ca observator de joc. Aceasta a îndeplinit funcţie oficială la meciul dintre CS Tunari şi Metaloglobus Bucureşti. Gazdele s-au calificat în faza următoare după ce au trecut cu 1-0 de Metaloglobus. Bogdan Dumitrache, George Turcu (ambii din Bucureşti) şi Cătălina Nan, din Alexandria, au compus brigada de arbitri care a oficiat acest joc. Doar pentru o perioadă. Raluca Şerban a fost martora unei situaţii inedite. Unul dintre asistenţi s-a accidentat după doar câteva minute de joc. Partida a fos întreruptă mai bine de 20 de minute. S-a reluat cu alt asistent la linie, tot arbitru, aflat, întâmplător, în tribună.