Vâlcea a avut procentaj de sută la sută la aruncările de la 7 metri

* de partea cealaltă, pentru CSM Bucureşti, Cristina Neagu a ratat o singură lovitură de pedeapsă

În condiţiile în care apărările „au făcut legea” pe durata celor 60+20 de minute de joc ale Supercupei României, de sâmbăta trecută, realizările din ofensivă ale celor două echipe au fost esenţiale într-un meci de o asemenea lungime. În total, s-au marcat 64 de goluri, 12 dintre acestea fiind din aruncări de la 7 metri. Pe durata partidei de gală din Capitală, s-au acordat însă 13 lovituri de pedeapsă. Campioana en-titre a beneficiat de opt, toate fiind executate de Cristina Neagu, iar SCM Rm. Vâlcea doar de 5.
Echipa noastră a avut un procentaj de sută la sută de reuşită la 7 metri, graţie concentrării de care a dat permanent dovadă ucraineanca Iryna Glibko, care le-a înscris pe toate cele de care SCM a beneficiat! De partea celalaltă, pentru CSM Bucureşti, Cristina Neagu (care a împlinit chiar duminică, 26 august, vârsta de 30 de ani) a ratat o singură lovitură de pedeapsă, în minutul 13, la scorul de 4-4, când a trimis mingea în bara laterală a porţii apărate de Yuliya Dumanska. După ce a lovit stâlpul porţii, balonul a revenit la vedeta campioanei, iar aceasta n-a mai ratat de pe semicerc şi a înscris golul 5 al echipei sale. (N.C.)