Liga IVFotbal

Unirea Tomșani și-a luat revanșa în derby-ul orgoliilor, cu Alunu

Duminică după-amiază, pe o vreme ”câinoasă”, a avut loc derby-ul orgoliilor, între Unirea Tomșani și Oltețul Alunu. În tur s-au impus cei de la Alunu (3-1). Tomșănenii au reușit să-și ia revanșa. Au câștigat confruntarea cu scorul de 4-1. Eduard Dumitrescu a ratat un penalty pentru gazde, dar a și marcat. A făcut și o analiză la ”rece” a acestui joc: ”Mulți dintre jucătorii noștri sunt la Alunu acum. Și prin prisma acestui lucru, meciul de duminică a fost considerat un derby. Am pierdut în tur, dar acum ne-am luat revanșa. Jocul a fost greu din cauza vremii. A plouat pe tot parcursul partidei. Am început bine, am marcat încă din minutul 5, prin Adrian Tănăsie, apoi eu am dublat avantajul. Am urcat în careu, la un corner și am trimis mingea cu capul în plasă. Oaspeții au redus din diferență în urma unei lovituri libere, la care nu am fost atenți. Vegheanu a respins în față și un adversar a împins mingea în poartă. Am făcut 3-1 cu ajutorul unui jucător care s-a aflat la primul meci pentru Tomșani, de care aveam mare nevoie la mijlocul terenului. Pe final, Gârlaăa marcat cel mai frumos gol al confruntării, direct în vinclu și a închis tabela la 4-1. De menționat că până în pauză, la 3-1, am avut un penalty pe care eu l-am ratat. Am făcut un meci foarte bun toata echipa, am reușit să ne strângem, am avut cel mai bun prim 11 și s-a văzut pe teren. În ultimele 10 minute, cei de la Alunu efectiv nu au mai atins mingea. Spre deosebire de meciul tur cand s-a jucat foarte dur la ei , noi i-am primit bine pe cei de la Alunu. Am dat dovadă de bun simț și nu am intrat în altercații cu adversarii. Au fost doar unele dueluri mai bărbătești pe teren. Sperăm să obținem 6 puncte din urmatoarele două meciuri, de la Budești și acasă, cu Malaia. Rezultatele nefaste au fost înregistrate și pentru că nu ne strângem toți, la toate meciurile. Nu e vorba despre valoarea echipei. Pot să spun că avem lot de primele 4, fără să facem antrenamente”.