Fără categorieDiverse

Trupa din Ţara Loviştei a câştigat primul trofeu pe plan judeţean

posada perisani cupa romanieiPOSADA PERIŞANI – FLACĂRA HOREZU 2-1

Echipele Posada Perişani şi Flacăra Horezu s-au întâlnit pentru a doua oară în decurs de trei zile, de această dată în finala Cupei României – faza judeţeană. Dacă în partida din campionat, elevii lui Vasile Ilinca au reuşit să se impună fără drept de apel, cu scorul de 3-0, de această dată rolurile s-au inversat. Cu Dan Bărbuţ şi Alin Pufu în apărare, Posada Perişani a arătat cu totul altfel şi a spulberat iluziile celor care credeau că nu este cea mai bună echipă din judeţ. Trupa din Ţara Loviştei a câştigat trofeul Cupei României, iar sâmbătă, după meciul cu Victoria Frânceşti, va deveni şi campioană judeţeană.

Puşcatu şi Fistogeanu au adus Cupa la Perişani

În finala de miercuri, Posada Perişani a deschis scorul în minutul 3, prin Eduard Puşcatu, care a profitat de o ieşire hazardată dintre buturi a portarului Vicenţiu Marinescu şi a lobat mingea peste acesta, în plasa porţii horezene. În minutul 23, după o gafă în lanţ a fundaşilor de la Flacăra Horezu, veteranul Tică Negrescu i-a pasat perfect lui Andrei Fistogeanu, în centrul careului de 16 metri, iar atacantul echipei din Ţara Loviştei nu a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate şi a trimis mingea în poartă: 2-0.
Elevii lui Vasile Ilinca şi-au revenit greu din pumnii încasaţi, dar puteau reintra în joc în minutul 35, după o fază creată de Răzvan Badiu (singurul fotbalist din tabăra horezeană care a jucat ceva), însă goal-keeper-ul Alexandru Cruceru a avut o intervenţie de zile mari, iar mingea expediată spre poartă a trecut milimetric pe lângă bara laterală.

„Zizel” Mătăsaru a ratat un penalti în minutul 49

Repriza secundă a început la fel de prost ca şi prima pentru horezeni. În minutul 49, Andrei Vladu l-a faultat în suprafaţa de pedeapsă pe Ionuţ Racolţa, iar centralul partidei, Iulian Mihai, a dictat fără ezitare punctul cu var. Decarul Marian Mătăsaru nu s-a concentrat însă suficient în momentul executării penaltiul, aşa că Vicenţiu Marinescu a reuşit să pareze lovitura de la 11 metri.

„Pele” a readus speranţele în tabăra horezeană

Cum se întâmplă adesea în fotbal, în loc de 3-0 pentru Posada Perişani s-a făcut 2-1, din minutul 58. Horezenii au redus din handicap prin Vasile Păun (culmea! unul dintre cei mai scunzii jucători din echipa Flacărei), care a reluat cu capul, din mijlocul defensivei adverse, după o centrare perfectă din lovitură liberă a lui Raul Nistor. Speranţele jucătorilor pregătiţi de Vasile Ilinca au renăscut, aşa că aceştia au continuat să pericliteze poarta lui Alexandru Cruceru, în căutarea golului egalizator, care ar fi putut împinge meciul în prelungiri. Horezenii nu au mai găsit însă drumul spre gol, iar Posada şi-a trecut astfel în cont primul trofeu din istorie.

În duelul de miercuri seara, cele două echipe au evoluat în următoarea alcătuire:
Posada Perişani: Alexandru Cruceru – Dumitru Stanciu, Alin Pufu, Dan Bărbuţ, Ovidiu Creangă, Marius Pufu, Tică Negrescu (Sorin Voicu), Marian Mătăsaru, Ionuţ Racolţa (Bogdan Mocioacă), Andrei Fistogeanu (Ştefan Paşoi) Eduard Puşcatu.
Flacăra Horezu: Vicenţiu Marinescu – Vasile Păun, Marian Popescu, Ionuţ Vladu, Andrei Vladu, Alexandru Zamfirescu, Ciprian Nistor (Ionel Porumbescu), Raul Nistor, Răzvan Badiu (Mihail Vladu), Robert Gherghe, Răzvan Milosteanu.