Tinerii fotbalişti antrenaţi de Narcis Enăchescu au ratat la „mustaţă” finala Memorialului Gheorghe Ene

În urmă cu câteva zile s-a desfăşurat la Piteşti turneul semifinal al Memorilaului „Gheorghe Ene”, întrecere de fotbal în sală destinată grupei de 2003. La această competiţie a luat parte şi reprezentanta judeţului Vâlcea, ASA Hidroelectra, grupare pregătită de Narcis Enăchescu, care a reuşit să-şi demonstreze valoarea pe plan local, câştigând faza judeţeană. A ajuns la Piteşti, acolo unde au mai avut acces Primavera  Tg. Jiu, o echipă reprezentând din Roşiorii de Vede, care-a reprezentat judeţul Teleorman, Şcoala de Fotbal „Dani Coman”, CS Kinder Târgovişte şi CSŞ Slatina. Deşi fără experienţă la acest nivel, gruparea vâlceană a reuşit să treacă fără probleme de faza grupelor şi s-a calificat în finala competiţiei. A trecut la pas de CSş Slatina, în faţa căreia s-a impus cu scorul de 5-0 şi a câştigat la scor de neprezentare, cu 3-0, partida cu Kinder Târgovişte. În finală, însă, a dat pentru o formaţie considerată a fi cea mai bună din ţară la acest nivel, cotată cu cele mai mari şanse de a câştiga Memorialul „Gheorghe Ene”. Este vorba despre grupa de 2003 a Şcolii de Fotbal „Dani Coman” din Piteşti, care a ajuns în ultimul act al turneului pe care l-a organizat fără să se întrebuinţeze prea tare. În finală a dat însă peste Hidroelectra, care a avut o comportare remarcabilă. Puştii lui Narcis Enăchescu şi-au demonstrat valoarea, au fost superior gazdelor, au avut patru şanse uriaşe de a marca, însă norocul nu a fost de partea lor.

Grupa de 2003 de la Hidroelectra a pierdut calificarea la loviturile de departajare

Finala dintre Hidroelectra şi Şcoala de Fotbal „Dani Coman” s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, astfel că pentru departajarea a fost nevoie de executarea loviturilor de la 7 metri. Şi aici a fost egalitate până la un moment dat. La a şaptea serie de lovituri, însă, un vâlcean a dat-o în bară, piteştenii au transformat precis lovitura şi astfel au câştigat competiţia, asigurându-şi locul în finala Memorialului „Gheorghe Ene”, pe care, spun specialiştii, au cele mai mari şanse să o câştige. „Copiii s-au comportat remarcabil ţinând cont că a fost primul turneul oficial de acest gen la care au participat. Nu avem de ce să fim supăraţi din punctul de vedere al prestaţiei lor. Din păcate, cred că experienţa şi-a spus cuvântul la acest turneu. În finala turneului de la Piteşti, gazdele au avut o singură şansă de a înscrie, iar noi patru. Dacă am fi valorificat măcar una dintre aceste ocazii, am fi fost acum în finala Memorialului «Gheorghe Ene». Cred că am ratat o ocazie unică pentru această grupă. Chiar dacă ne-am oprit aici, la această ediţie, noi vom continua, totuşi, să ne pregătim. Vom mai acumula experienţă şi poate anul viitor vom reuşi să ajungem mai sus. Aş vrea să mulţumesc societăţii Hidroelectrica şi conducerii ASA Hidroelectra, care ne-au asigurat cele mai bune condiţii pentru acest turneu. Părinţii nu au scos nici un leu din buzunar pentru deplasarea de la Piteşti, totul a fost suportat de club şi trebuie să fim cu toţii recunoscători pentru acest lucru”, a spus Narcis Enăchescu. Altfel, antrenorul de la Hidroelectra ne-a dat şi numele „erorilor” de la Piteşti. Din grupa de 2003, care a făcut deplasarea pentru jocurile de la turneul semifinal fac parte: Robert Popa, Alexandru Vîlcea, Robert Lungu (căpitanul echipei), Albert Ilie, Răzvan Roescu, Tudor Baltac, Rareş Niţu, Călin Vîrje, Răducu Liţă, Denis Negoiţă, Theodor Buşe şi Mario Tălăjman.