Super-Flacăra Horezu a depăşit şi obstacolul Turnu Măgurele şi e lideră în Liga a III-a

* Adrian Popa & Co. s-au impus la limită în faţa echipei antrenate de Erik Lincar (1-0)

La finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 20 octombrie, Flacăra Horezu a reuşit să câştige un nou meci important în Liga a III-a. De această dată, echipa vâlceană a depăşit formaţia teleormăneană Turris-Oltul Tr. Măgurele, în faţa căreia Adrian Popa & Co. s-au impus la limită, cu scorul de 1-0.

Golul victoriei a fost marcat de Radu Georgescu, în minutul 25

Golul victoriei a fost marcat încă din prima repriză, în minutul 25: Samson Nwabueze a centrat de pe partea dreaptă, Radu Georgescu a făcut o preluare spectaculoasă şi a înscris: 1-0. „Olarii” au avut şi alte ocazii de a se desprinde, dar mingea n-a mai vrut să intre în poartă. De partea cealaltă, şi teleormănănenii s-au apropiat de câteva ori foarte periculos de poarta tânărului Robert Popa. Fotbaliştii de la Turris-Oltul Tr. Măgurele au trimis de două ori mingea în bară şi chiar au înscris o dată, în minutul 88, astfel că ar fi putut pleca totuşi cu un punct din Treapt, dar arbitrul Vlad Baban (din Iaşi) le-a anulat golul pe motiv de fault în atac.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Emilian Bârziche, Răzvan Olteanu (Vlăduţ Bălan), Sebastian Bobină (Ionuţ Simeanu), Adi Popa (Vali Munteanu), Eduard Neacşu, Radu Georgescu, Florin Cioablă (Ionuţ Neamţu).

În week-end, „olarii” vor înfrunta o altă formaţie teleormăneană

În următoarea rundă din Liga a III-a, care va avea loc week-end-ul acesta, Flacăra Horezu va evolua în deplasare, în fieful formaţiei CSM Alexandria. După primele nouă runde din acest sezon, echipa teleormăneană ocupă doar locul 12 în clasamentul Seriei a III-a, cu 11 puncte în cont. (N.C.)