Suntem la 9 puncte de primul loc, ocupat, surprinzător, de Metalul Reşiţa!

csm rm valcea vs poli timisoaraCSM Rm. Vâlcea – FC Olt Slatina 0-0

Sâmbătă, pe teren propriu, cu FC Olt, CSM Rm. Vâlcea a înregistrat al cincilea joc din acest campionat în care nu a reuşit nici măcar să înscrie un singur gol (0-0). În aceste condiţii, este aproape sigur că obiectivul de promovare în prima ligă este compromis. Slătinenii au avut prima ocazie de a marca, în minutul 18, când Curtuiuş, singur în careu, a şutat defectuos, pe lângă poartă. Nwabueze a avut şi el o ocazie pentru CSM, dar mingea a trecut peste transversală. În repriza secundă, în mod inexplicabil, acesta s-a împiedicat în balon, şutând slab. De departe, Ion Coman a avut cea mai importantă şansă de a deschide scorul, dar mingea şutată din cinci metri a întâlnit genunchiul portarului advers Nuno Claro. În minutul 80, Curtuiuş a primit cartonaş roşu, pentru lovirea cu cotul, iar, ceva mai târziu, şi Christian Nkongue a fost invitat de arbitrul meciului să părăsească terenul, pentru lovirea portarului Nuno Claro.
Astfel, după şapte etape, „municipalii” antrenaţi de Erik Lincar au acumulat doar opt puncte şi trebuie să se gândească la un alt obiectiv, mult mai realist. În iarnă, lotul clubului municipal ar putea suferi modificări importante, iar, cel mai probabil, jucătorii cu salarii mari vor fi puşi pe liber. (L.C.)
Au evoluat echipele:
CSM Rm. Vâlcea: D, Popescu – Samson (Deaconescu, 68), I. Stoica, Pârvulescu, Briceag, L. Iordache, Ov. Popescu, Calcan (Codin, 76), I. Coman, Al. Ionescu (N’Kongue, 46), Konyeha.
FC Olt: N. Claro – Radovic, Morariu, Glogor, Covalschi, A. Pavel, A. Ignea (V. Gheorghe, 87), Leucuţă (Blănaru, 80) Capatana, Curtuius, B. Verdes (Fâşie, 90+2).