Succes scontat pentru chimiste în intermediară

CSM Cetate Deva – Oltchim Rm. Vâlcea 20-32

Aşa cum se aştepta, handbalistele de la Oltchim n-au avut nici cea mai mică problemă în intermediara de la mijlocul acestei săptămâni. Mai dificil a fost pentru chimiste drumul până la Deva şi înapoi, unul destul de obositor, ţinând cont că acestea s-au şi grăbit să se întoarcă acasă imediat după terminarea partidei din judeţul Hunedoara. În ceea ce priveşte jocul, pentru elevele lui Radu Voina a fost doar o formalitate să obţină victoria în partida de la Deva, cu CSM-ul din localitate. Gazdele au dat dovadă de timiditate, nu au reuşit să se ridice la nivelul ritmului impus de campioane şi au cedat iniţiativa după vreo patru minute de joc. Oltchim şi-a respectat blazonul şi după 16 minute din meci a ajuns la un avantaj normal pentru o astfel de întâlnire, de şapte goluri (scor 2-9). Până la pauză, handbalistele grupării vâlcene au reuşit să înscrie dublul golurilor reuşite de CSM Cetate Deva (nimeni alta decât sora mai mică a Remin-ului, cea care în urmă cu câţiva ani, cu Elisei lideră de grup, reuşea să obţină un trofeu european, Challenge Cup). Repriza s-a încheiat la scorul de 16-8 pentru Oltchim, care în partea secundă a căutat să-şi asigure un antrenament bun. La reluare, a fost aruncată în luptă, din nou, şi Luminiţa Dinu, care s-a făcut remarcată la o lovitură de la 7 metri, acordată gazdelor, dar şi în alte situaţii de unu la unu cu handbalistele adverse. Şi graţie acesteia, Oltchim a trecut foarte bine peste o situaţie mai delicată în care a fost pusă la un moment dat. Timp de aproape două minute s-a apărat în doar patru jucătoare de câmp, Ardean şi Băbeanu lăsând echipa în inferioritate numerică. Gazdele nu au reuşit să profite, astfel că diferenţa dintre cele două formaţii a ajuns la un moment dat, în minutul 52, la 15 goluri (scor 30-15). Pe final de meci, chimistele au lăsat-o însă mai moale, au făcut câteva greşeli neforţate, lipsa de atenţie a jucătoarelor vâlcene încurajându-le pe hunedorence să mai reducă din handicap. Meciul s-a încheiat până la urmă la scorul de 32-20 pentru Oltchim, care astfel a ajuns la cel de-al zecelea succes din actualul sezon de Liga Naţională. Pentru Oltchim au înscris în meciul de la Deva: Oana Chirilă (şase goluri), Brădeanu (5), Managarova (4), Nechita (4), Ardean (4), Manea (3), Curea (2), Han (1), Vizitiu (1), Ozel (1) şi Geiger (1).