Sportul s-a retras din campionat

* comuna Nicolae Bălcescu a rămas fără fotbal

În pauza de iarnă AJF Vâlcea a pierdut o singură echipă. Este vorba despre Sportul Nicolae Bălcescu, echipa lui Vali Badea, care a ales să se retragă pentru o perioadă din campionat. Deşi se zvonea că este posibil ca Sportul să nu mai continue, decizia a surprins totuşi, dat fiind faptul că această formaţie nu stătea deloc rău în seria I. A ocupat la finele turului de campionat locul 4 în clasament, cu 24 de puncte, la 9 puncte de primul loc. Pentru că s-a retras după încheierea turului de campionat, nu se vor anula toate rezultatele realizate de această formaţie pe parcursul primelor 14 etape. Rezultatele din tur rămân valabile, urmând ca în retur toate adversarele Sportului să câştige cu 3-0. Prima formaţie care a beneficiat de retragerea Sportului a fost Viitorul Budeşti, care a câştigat la „masa verde”, cu 3-0, prima partidă a returului, pe care ar fi trebuit să o desfăşoare pe teren propriu în compania Sportului. Altfel, au mai fost şi alte echipe care au avut de câştigat de pe urma retragerii formaţiei din Nicolae Bălcescu, comună care a rămas astfel fără nici o echipă de fotbal înscrisă în campionatele organizate de AJF, situaţie care nu a mai fost întâlnită în ultimii ani. Ca urmare a retragerii temporare din campionat, jucătorii Sportului au fost declaraţi liberi de contract. Cei mai buni fotbalişti ai acestei formaţii au ales să meargă la echipa din Galicea. Topologul şi-a asigurat până în vară serviciile jucătorilor Neciu, Cruceru şi Ilinescu, alţi fotbalişti ai Sportului trecând în tabăra Viitorului din Olanu. Dacă totuşi Sportul se va înscrie în campionatul 2010-2011, cu toţii vor reveni, însă, la „matcă”. În caz contrar, jucătorii Sportului se vor putea legitima definitiv la alte formaţii. (S.S.)