Sporting Galicea a dedicat victoria cu Stejarul Vlădeşti sponsorului George Păvăluţă

În week-end-ul trecut, Sporting Galicea a reuşit să producă surpriza în etapa a doua a play-off-ului din Seria Est a Ligii a IV-a. „Ceas” şi colegii lui au câştigat partida disputată pe teren propriu în compania fostei lidere Stejarul Vlădeşti. Galicenii au controlat jocul de la un capăt la altul. Deschiderea scorului s-a produs, însă, târziu. Cu zece minute înainte de final, Ciprian Cruceru şi-a adus echipa în avantaj. În minutul 87, Gruinea a majorat avantajul gazdelor la 2-0. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 2-1 pentru Sporting. Oaspeţii au redus din handicap cu puţin timp înainte de ultimul fluier al arbitrului, după un penalti acordat pentru un henţ la „Tractor” (Predescu), contestat de gazde. Sporting a dedicat acest succes sponsorului Gheorghe Păvăluţă, care a fost sărbătorit duminică, dar şi Primăriei Galicea şi principalului susţinător, Delguard. În următoarea rundă, galicenii vor înfrunta, în deplasare, AS Băile Olăneşti. Speră să se impună şi în acest meci şi să intre, astfel, în „cărţi” pentru ocuparea locului secund, care duce la barajul pentru promovarea în Superligă.