Spectacol pe CSŞ!

* nou-promovata a lăsat o impresie deosebită împotriva trupei din Măciuca

În meciul programat cu ocazia etapei a III-a a Ligii a IV-a, Unirea Păuşeşti-Măglaşi a practicat un joc la sacrificiu în compania celei mai galonate echipe a momentului, Damila Măciuca. La finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, oficialii echipei din apropierea Râmnicului au acuzat o serie de erori comise de brigada de arbitri condusă la centru de arbitrul de lot C, Marian Joiţa. Astfel, antrenorul Alexandru Tomescu i-a reproşat centralului faptul că ar fi acordat adversarilor cu multă lejeritate două penaltiuri, unul în prima repriză şi altul în cea de-a doua. „Nici nu ştiu de ce a dictat Joiţa acea lovitură de la 11 metri în primul minut de joc. În plus, cel de-al doilea penalty a fost, la fel, mult prea uşor obţinut de Damila, adversarul fiind cu spatele la poartă când centralul a apreciat că a fost împins de un elev de-al meu. În orice caz, jucătorul de la Damila a blufat. În această partidă, Damila nu mi s-a părut a fi o echipă cu pretenţii de Liga a III-a, dar, ştiţi cum se spune, un meci nu seamănă niciodată cu altul. Eu sunt mulţumit că la pauză scorul era 2-2, că am avut chiar şi ocazii de a trece în avantaj. Eu zic că ne-am luptat de la egal la egal cu adversarii, iar o remiză ar fi fost ideală”, a precizat Tomescu.

Narcis Enăchescu:
„Terenurile proaste rămân principala noastră problemă, nu adversarii”

Narcis Enăchescu a pus jocul echipei sale nu tocmai strălucit pe seama calităţii suprafeţei de joc. Antrenorul Damilei Măciuca susţine că îşi pregăteşte elevii pe un teren bun, dar, când joacă în campionat, trebuie să se adapteze condiţiilor vitrege existente în Liga a IV-a. „Atunci când joci pe o suprafaţă dezastru, de genul celei de pe CSŞ, valorile se egalizează şi e normal să nu-ţi mai iasă jocul atât de bine. Pe viitor, fiecare meci al nostru va fi greu, deoarece adversarii se mobilizează mult mai bine cu principala candidată la promovare, aşa cum o numesc ei pe Damila. Îmi pare din ce în ce mai rău că nu am loc la Liga a III-a, pentru că aveam şansa să jucăm pe stadioane mai bune. Nu comentez remarcile adversarilor vizazi de arbitraj. Cine se pricepe la fotbal îşi dă seama că nu a fost nimic tendenţios la brigada de arbitri”, a menţionat Enăchescu.