Liga IVFotbal

Sparta, 22 de goluri marcate în trei meciuri!

Vicelidera Ligii a IV-a vâlcene și-a îmbunătățit considerabil golaverajul în ultimul timp. În trei etape a marcat 22 de goluri și a primit doar unul. După 6-0 cu Tomșani și 9-0 la Băbeni, Sparta a câștigat cu 7-1 duelul de pe teren propriu, cu Viitorul Mateești. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 5. Cazan a marcat pentru 1-0. În minutul 6, Mihăilă a trimis mingea în bară, iar în minutul 9, Streinu a dublat avantajul gazdelor. La jumătatea reprizei, Cazan a realizat dubla (3-0). Mateeștenii au redus din diferență (3-1), dar până la pauză s-a refăcut. Tot Cazan a stabilit scorul primei reprize: 4-1. Formația pregătită de Mihai Lungan și Romeo Chelcea a continuat în același ritm în partea secundă. Cazan a ajuns la patru goluri în aceast meci, Darius Preda și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și tot el a stabilit scorul final, 7-1, încă din minutul 70. Spre final, Streinu a mai trimis mingea o dată în bară. Sparta are cele mai multe goluri marcate, însă defensiv FCPO stă mai bine. Până la derby-ul cu lidera, FC Păușești Otăsău, Sparta mai are un meci în deplasare, la Gușoeni.