Liga IVFotbal

”Maricanu`”, primul gol pentru FCPO în retur. Atacantul liderei joacă cu infiltrații

Lidera Ligii a IV-a vâlcene, FC Păușești Otăsău, a mai bifat o victorie. Formația pregătită de Robert Olaru s-a impus cu scorul de 4-0 în deplasare, la Drăgășani. Prima repriză s-a încheiat cu un scor alb. Oaspeții au făcut diferența în partea secundă.

Neacșu a deschis scorul în minutul 54, după o recentrare a lui Fistogeanu. Gazdele au protestat, solicitând off-side. Apoi Stănică a scăpat singur cu portarul, a driblat și a finalizat frumos, pentru 0-2. Marian Filipoiu a mărit diferența la 0-3. Pentru el a fost primul gol din retur. Nici nu a jucat prea mult până acum din cauza problemelor medicale. Pentru a intra în teren, face infiltrații, la fel ca și portarul Angelco Prvulovic. Scorul final, de 0-4, a fost stabilit de Radu Rădulescu, dintr-un penalty provocat tot de ”Maricanu”, faza după care Atletic a rămas și în inferioritate numerică, după un al doilea galben acordat de Ionuț Taifas unui apărător.

”Cei de la Drăgășani nu au avut niciun șut la poarta noastră. Jocul a fost la discreția noastră, însă au lipsit golurile în prima parte. Numai Neacșu a ratat de două-trei ori. Apoi au intrat Maricanu și Stănică și i-au surprins pe adversari în câteva situații. Gazdele s-au mai țigănit cu arbitrul, au protestat la primul gol, apoi la golul 4 au luat un roșu. Nu aveau motive. Arbitrajul a fost foarte bun. Pentru noi urmează meciul de Cupă, apoi avem acasă, cu Brezoi și după mergem la Sparta. După meciul cu ei, cred că va reveni și Nonis Duca. Are o problemă medicală care necesită repaus total câteva săptămâni. A făcut investigații medicale amănunțite, l-a văzut doctorul Melinte și asta a fost concluzia, că trebuie să stea o perioadă”, a precizat Cătălin Avan, primarul din Păușești Otăsău, după a 19-a victorie stagională a echipei sale.