DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea, eliminată din Cupa României Râureni

Miercuri, 22 februarie, SCM Rm. Vâlcea a disputat un nou joc oficial. Nu în EHF European League, nici în Liga Florilor, ci în Cupa României Râureni. ”Municipalele” au jucat la Bistrița, echipă pe care au întâlnit-o recent și în Sala Traian, în campionatul intern. Câștig de cauză a avut atunci Gloria, vicelidera din Liga Florilor. Bianca Bazaliu a învins formația vâlceană aproape de una singură, în partea secundă. Acum, vioara întâi la Gloria, în atac, a fost Cristina Laslo, care a ”mitraliat” poarta vizitatoarelor de 10 ori. Vâlcea nu a putut onora cum se cuvine competiția. Din cauza problemelor medicale, a lotului restrâns, a preferat să o ”sacrifice”. A lăsat acasă câteva jucătoare de bază, printre care Asma Elghaoui, Elin Hansson. Nici Roch nu a fost între buturi. Cu toate acestea, trei sferturi din meci Vâlcea a pus probleme, s-a ridicat la nivelul Bistriței. Daciana Hosu a fost cea mai în formă jucătoare dintre cele aruncate în luptă de Bent Dahl (14 intervenții salvatoare din 44 de aruncări). După o minge apărată de aceasta, Bucur a deschis scorul la Bistrița. Până în minutul 15 s-a mers cap la cap. Apoi handbalistele pregătite de Horațiu Pașca s-au dus la două goluri în față. Au avut un avantaj chiar și de trei goluri (după un 7 metri transformat de Laslo, în minutul 19), dar SCM a continuat să spere. A intrat la pauză doar pe -1. Coman a marcat ultima în prima repriză, pentru 17-16.

În minutul 36, roș-albastrele au trecut iar la timonă. Glibko a trimis balonul în plasă pentru 18-19. Perioada bună a continuat pentru Vâlcea, care și-a mărit ecartul chiar la două goluri (a marcat Klikovac pentru 20-22, în minutul 41). SCM a avut șansa să-și lase adversara și mai mult în spate, dar lipsa de inspirație din atac i-a pus frână. În minutul 44, Araujo a readus-o pe Gloria în avantaj (23-22). Intervențiile Renatei Arruda (7/18), blocajul de câteva minute au costat formația de la poalele Capelei. În minutul 52, gazdele conduceau cu 27-23, iar în minutul 54, aveau cinci în plus (29-24). Calificarea era decisă. Înfrângerea a fost mai blândă la final: 30-27 pentru Bistrița, care merge mai departe în competiție, în timp ce SCM se pregătește pentru confruntarea cu Mioveni, din campionat, înainte de o serie înfernală, cu CSM București, Buzău, Rapid București și dubla cu Nykobing, din sferturile EHF European League.

În afara Cristinei Laslo (10 goluri) au mai punctat pentru Bistrița: Araujo (5), Posavec (3), Pristăvița (3), Chintoan (3), Bazaliu (3), Nikolic (2), Seraficeanu (1).

Pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris în poarta Gloriei: Glibko (8), Bucur (5), Florica (3), Fujita (2), Klikovac (2), Ianăși (2), Coman (1), Levchenko (1), Băcăoanu (1), Asanin (1) și Corina Lupei (1), revenită pe teren după o perioadă mai tensionată.