DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea continuă cursa pentru trofeul Cupei României

Miercuri, 23 martie, SCM Rm. Vâlcea și-a făcut ”încălzirea” pentru sferturile EHF European League la Mioveni. În cocheta sală din orașul argeșean, formația de la poalele Capelei a înfruntat… Dacia, într-un meci contând pentru turul 2 al Cupei României Fan Courier. Roș-albastrele au reușit să se califice în faza următoare a competiției și vor continua lupta pentru trofeu. SCM a câștigat partida cu scorul de 24-18.

”Municipalele” s-au desprins în repriza secundă. Prima parte a întâlnirii a fost echilibrată. Argeșencele au fost și la conducere. Au avut două goluri avans, însă au cedat în ultimele minute. Elghaoui și Dache au egalat, de la 10-8, s-a ajuns la 10-10. În ultimele patru minute ale reprizei, fiecare dintre cele două formații a înscris câte o dată, Boian pentru gazde și extrema Nikolic, pentru oaspete, care a ajuns, astfel, la a cincea reușită în acest meci. 11-11 a fost scorul pauzei.

În partea secundă, formația pregătită de Goran Kurtes nu a mai ținut ritmul cu Vâlcea. În debutul reprizei, de la 11-11, s-a făcut 11-14. Dubla Dariei Bucur și încă un gol al Elenei Dache au ajutat SCM-ul să-și ia avânt. Cea mai mare diferență s-a consemnat la final, de șase goluri: scor 18-24. Practic, în repriza secundă, ”municipalele” au primit doar șapte goluri și aici s-a scris istoria întâlnirii.

Cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene a fost extrema Zeljka Nikolic, cu opt goluri. Au mai punctat pentru SCM: Bucur (5), Liscevic (4), Dache (3), Elghaoui (2), Stamin (1), Lupei (1). Iryna Glibko a lipsit de la acest meci din cauza unor mici probleme medicale.

Din tabăra gazdelor s-a remarcat Alexandra Georgescu, care a înscris jumătate din golurile echipei sale: 9. Șase dintre ele au fost din 7 metri. Georgescu a ratat o dată din punctul de penalitate.

Pentru handbalistele vâlcene urmează confruntarea cu Herning-Ikast, din sferturile EHF European League, partidă care va avea loc duminică, 27 martie, de la ora 15.00, în Sala Traian.