DiverseHandbal

SCM a renăscut din propria cenușă! A revenit pe loc de calificare în sferturile EHF European League

La doar trei zile după derby-ul din Liga Florilor, cu Gloria Bistrița, SCM Rm. Vâlcea a revenit sâmbătă, 11 februarie, pe teren, pentru un nou meci european. ”Municipalele” au întâlnit principala rivală din lupta pentru locul secund în grupa D a EHF European League, Paris 92. Bent Dahl a avut aceleași probleme de lot. Ianăși părea recuperată, însă cu câteva ore înainte de meci a acuzat stări febrile și nu a mai putut fi luată în calcule pentru această confruntare. Pe postul de coordonator de joc, antrenorul formației de la poalele Capelei a decis să mizeze, din start, pe tânăra Amalia Coman, evitând, pentru moment, improvizațiile.

Jocul a mers bine în prima repriză. Handbalistele vâlcene aveau 3-0 în minutul 4. Elghaoui, de două ori și Glibko a adus speranță în tabăra gazdelor. Franțuzoaicele au marcat prima dată în minutul 6, după un 7 metri. Lasource a ratat, Roch a apărat, însă mingea a revenit tot la jucătoarea Paris-ului, care a redus din handicap. Hansson a refăcut avantajul, însă Vâlcea nu a continuat în același ritm. În minutul 9, tabela indica egalitate: 4-4. Roș-albastrele au revenit la timonă. În minutul 19, Glibko a dus scorul la 9-6 cu un gol la vinclu, după o ratare din 7 metri a jucătoarei Deborah Lasource. Formația vizitatoare nu s-a lăsat, însă, intimidată. În minutul 26, a restabilit echilibrul, de această dată la 10. Paris s-a apărat agresiv în ultimele minute, om la om și astfel a relansat partida. Primele 30 de minute s-au încheiat la scorul de 12-12.

Debutul părții secunde a fost marcat de o nouă ratare din 7 metri a oaspetelor (a apărat Hosu), dar și de câteva decizii ale arbitrilor în defavoarea Vâlcii, care au scandalizat publicul și banca tehnică a echipei gazdă. Elevele lui Bent Dahl au rămas, însă concentrate la joc. Până în minutul 47, Paris a stat aproape de SCM. A urmat, însă, o descătușare a ”municipalelor” și în minutul 51 avansul era de patru goluri pentru trupa din Sala Traian (24-20). SCM a renăscut din propria cenușă. În minutul 59, după un 7 metri transformat de Glibko, diferența s-a mărit la cinci goluri (30-25). Roș-albastrele au crezut că jocul s-a terminat, au gestionat extrem de prost ultimele secunde, ca în confruntarea cu Craiova și formația franceză, aflată și în dublă inferioritate numerică, a redus handicapul. A marcat pe nesimțite trei goluri la rând, astfel că la final s-a consemnat aceeași diferența ca la Paris, de două goluri: scor final 30-28, victorie care readuce Vâlcea pe locul secund, poziție de calificare în sferturile competiției europene.

La acest meci, printre cei peste 2000 de spectatori, care au reprezentat al optulea jucător, s-a aflat și selecționerul Florentin Pera. E ca acasă, la Vâlcea. De fiecare dată când a ajuns în Sala Traian a urmărit jocurile alături de primarul Râmnicului, Mircia Gutău și deputatul Eugen Neață. Sunt doi prieteni buni de-ai săi și în momentul despărțirii de Vâlcea, ușa a rămas deschisă pentru Pera, la SCM.

Pentru SCM au punctat în partida cu Paris: Glibko (10 goluri), Elghaoui (7), Bucur (4), Levchenko (4), Hansson (2), Coman (1), Klikovac (1), Fujita (1).

Echipa din Franța a marcat prin: Lassource (7), Flippes (6), Niombla (5), Kanoute (3) Fofana (2), Quatra (2), Mazens (2), Blonbou (1).

Programul dificil, cu meciuri tari, din 3 în 3 zile, continuă pentru SCM. La mijlocul săptămânii, miercuri, 15 februarie, în deplasare, la Brăila, Vâlcea va înfrunta Dunărea, din localitate. Partida va avea loc de la ora 17.30 și va putea fi urmărită live, pe TV, pe postul Pro Arena. De la Brăila, SCM pleacă în Ungaria. Sâmbătă, 18 februarie, va disputa ultimul joc din grupa D, contra celor de la Praktiker VAC. Pentru a nu depinde ce se întâmplă în Franța, la meciul dintre Paris și Thuringer, SCM trebuie să obțină un rezultat pozitiv cu VAC.