FotbalDiverse

S-au stabilit semifinalistele Cupei României Boromir! Lidera Ligii a IV-a a părăsit competiția. O echipă de Liga a V-a, în careul de ași

Miercuri, 10 aprilie, au avut loc meciurile din sferturile Cupei României. Au fost rezultate surpriză pe anumite stadioane. De exemplu, după ce a eliminat vicelidera din Liga a IV-a, pe Sparta Rm. Vâlcea, formația din fruntea clasamentului din Elită, FC Păușești Otăsău, nu a putut trece de Chimia 1973 Rm. Vâlcea. Partida s-a terminat la scorul de 3-2 pentru formația râmniceană. La Olanu, singura echipă de Liga a V-a rămasă în Cupă a trecut cu 2-1 de Viitorul Mateești, formație de eșalon superior. La Budești, a fost nevoie de lovituri de departajare pentru desemnarea câștigătoarei în confruntarea dintre Viitorul, din localitate și echipa de pe locul 3 din Elită, Oltețul Alunu. După 1-1 la finalul celor 90 de minute, la loteria penalty-urilor mai norocoși au fost oaspeții, care au câștigat cu 5-4. Cea mai lejeră victorie a obținut-o Minerul Berbești, care a trecut cu scorul de 7-0 în deplasare, de Unirea Tomșani, echipă pe care o va întâlni și în week-end, în campionat. Se cunosc, așadar, semifinalistele, dar și jocurile din penultimul act, care se va disputa în dublă manșă. Oltețul Alunu va întâlni ACS Olanu, iar Chimia Rm. Vâlcea va da piept cu Minerul Berbești. Partidele vor avea loc, așadar, tur-retur, pe 15 și 29 mai.