”Roş-albastrele”, în căutarea celei de-a treia victorii din EHF European League

SCM Rm. Vâlcea a disputat două jocuri în grupele EHF European League. Este lideră în Grupa D, cu maxim de puncte şi un golaveraj mai bun decât cea de-a doua clasată, Viborg. Până la duelul direct dintre cele două, din 13 şi 16 februarie, roş-albastrele mai au de jucat returul cu Chambray Touraine. Meciul din Franţa a fost câştigat de Vâlcea greu, la diferenţă de un gol, cu scorul de 26-25. Cu siguranţă, dacă se vor reface fizic până la ora partidei, ”municipalele” vor obţine un succes mai lejer în Sala ”Traian”. Chambray (locul 7 în campionatul francez) nu este de speriat. E nevoie doar de o zi bună a echipei pregătite de Bent Dahl. Partida dintre SCM şi Chambray va avea loc sâmbătă, 5 februarie, de la ora 17.00, în Sala Polivalentă din Rm. Vâlcea. O victorie ar aduce Vâlcea şi mai aproape de calificarea în sferturile competiţiei europene, unde ar putea da peste Măgura Cisnădie, ocupanta locului 2 din grupa C, cea cu care se împerechează grupa D, pentru stabilirea programului din sferturi. Ar fi ideal un astfel de adversar, nu doar pentru că şansele Vâlcii de a accede într-o fază superioară ar fi mai mari, ci şi pentru că s-ar reduce costurile. În loc de o deplasare în Danemarca, SCM ar merge la Cisnădie. Dar, înainte să ne facem calcule pentru sferturi, trebuie să ne asigurăm prezenţa acolo. Victoria cu Chambray este singura luată în calcul de conducătorii clubului de la poalele Capelei.