Liga VFotbal

Roești a câștigat derby-ul orgoliilor, cu Lăpușata! Doi foști jucători de la Inter au marcat pentru Comerțul, altul a apărat un penalty

Duminică, 29 octombrie, în etapa a X-a din Liga a V-a s-a disputat și derby-ul orgoliilor, între vecinii de la Lăpușata și Roești. Gazdele au avut un start mai bun de campionat. În 9 etape, Inter, echipă coordonată de Viorel Zamfirache și Laurențiu Burlan, a pierdut de doar două ori. A câștigat cinci meciuri și a mai înregistrat două remize. Se uita către podium. Comerțul s-a mobilizat, însă, pentru acest duel și a obținut un succes fără dubii. Trei jucători care au îmbrăcat tricoul echipei din Lăpușata în trecutul apropiat sau mai îndepărtat au avut un rol important. Portarul Codruț Enescu a apărat un penalty, fostul căpitan de la Lăpușata, nepotul primarului din Roești, Adițu Drăghici, a transformat un penalty pentru Comerțul, iar Gigi Gheran și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

”Am făcut un meci mare. Portarul nostru, Codruț Enescu, a apărat un penalty în minutul 20 și de aici a dat un restart echipei noastre. Imediat am și marcat prin Nicolae Ionuț, care a primit un assist de la Denis Manafu. Tot Nicolae Ionuț a fost faultat în careu și ni s-a acordat lovitură de pedeapsă. Adiță Drăghici l-a executat perfect, fără nicio emoție pentru noi. La pauză a fost 0-2. În minutul 60 am reușit să marcăm din nou, prin Gigi Gheran. A fost un derby favorabil pentru noi și per total avem trei victorii și o remiză contra vecinilor de la Inter Lăpușata. Cu toate că ei se situează pe un loc mai bun în clasament și ne-au subestimat, crezând că vor obține ușor victoria, eu am avut încredere în jucătorii mei și eram convins că vom scoate minim un egal. Mulțumesc  tuturor jucătorilor și susținătorilor, care ne-au însoțit într-un număr foarte mare. De asemenea vreau să mulțumesc celor trei jucători care au făcut un efort foarte mare venind special din Anglia pentru acest meci: Adiță Drăghici, Denis Manafu și Calinoiu Cristian”, a spus Cătălin Mătulescu, oficialul de la Roești, după victoria din derby-ul orgoliilor, cu Lăpușata.