Rezultat scontat în Polivalentă

hcm rm valcea faza jocHCM Rm. Vâlcea – HCM Baia Mare 22-31 (11-17)

* împotriva campioanei en-titre, „municipalele” au jucat mai bine decât în meciul de la Braşov, însă nu au reuşit să pună piedică echipei care va reprezenta, în acest an, România, în Liga Campionilor

Duşul rece de la Braşov le-a trezit pe handbalistele HCM-ului, care la doar trei zile distanţă de acea partidă împotriva Coronei, pierdută în mod clar (cu scorul de 40-22), au reuşit să dea o replică bună campioanei en-titre. „Municipalele” au abordat meciul cu încredere, iar această schimbare de atitudine le-a ajutat să nu se facă de râs în faţa HCM-ului din Baia Mare. Janina Luca a deschis scorul, iar mulţi dintre cei prezenţi în sală atrăgeau atenţia că trebuie făcută o poză cu tabelă întrucât nu ne vom mai întâlni cu ocazia de a vedea Vâlcea în avantaj. Între timp, însă, Adespii a făcut 2-0, iar Vădineanu a majorat diferenţa. Oaspetele au înscris pentru prima dată abia în minutul 4, prin Ardean, cea mai bună jucătoare a grupării din Baia Mare, din prima repriză. Golul acesteia nu a avut rolul de a descătuşa formaţia vizitatoare. Gluma a început să se îngroaşe cu trecerea timpului. De la un avantaj de trei goluri, Luca şi colegele sale au ajuns la patru goluri diferenţă (scor 8-4, în minutul 15). HCM Rm. Vâlcea a fost mai bună decât HCM Baia Mare timp de 19 minute. Apoi, echipa de vedete din Baia Mare şi-a luat rolul de favorită în serios, a anulat diferenţa, iar în minutul 21, prin aceeaşi Valentina Ardean, a reuşit să preia conducerea: scor 8-9. Până la pauză a risipit orice emoţie în privinţa deznodământului partidei. HCM Baia Mare a intrat la vestiare cu un avantaj de şase goluri: scor 11-17. În partea secundă a întâlnirii nu s-a consemnat nicio surpriză. Jocul a curs normal, spre o victorie a formaţiei maramureşene. Trupa lui Costică Buceschi a câştigat jocul cu scorul de 31-22. Duminică, 5 octombrie, aceasta va juca derby-ul cu CSM Bucureşti, în timp ce HCM Rm. Vâlcea intră într-o scurtă vacanţă. Formaţia pregătită de Dumitru Muşi va disputa meciul cu HCM Roman abia pe 19 octombrie. (S.S.)