Rezervele CSM-ului, mai bune decât cele ale echipei ALRO

CSM RM. VÂLEA – ALRO SLATINA 5-3
* formaţia vâlceană a câştigat amicalul de miercuri, 22 februarie, după ce a fost condusă cu scorul de 2-0 la pauză

Miercuri, 22 februarie, pe o vreme nu tocmai perfectă pentru fotbal şi pe un teren care era pe jumătate acoperit de zăpadă, CSM Rm. Vâlcea şi ALRO Slatina (colege de serie în Liga a II-a), s-au înfruntat într-o interesantă partidă amicală, care a avut loc pe sinteticul din Zăvoi. Meciul a fost extrem de spectaculos (s-au înscris nu mai puţin de opt goluri) şi s-a terminat cu victoria „municipalilor”, cu scorul de 5-3, după ce, la pauză, adversarii erau cei care se aflau în avantaj (2-0). Concluzia e una singură: rezervele CSM-ului sunt mai bune decât cele ale echipei ALRO Slatina.

Africanii au făcut diferenţa în repriza secundă

În condiţiile în care antrenorul principal Daniel Mogoşan a trimis pe teren, din primul minut, toate vedetele din lot (Vigariu, Vişa, Stancu, Quist, Săceanu, Velcovici, Boroiban, Ene), ALRO Slatina a evoluat mai bine în prima rerpiză, pe care a încheiat-o în avantaj, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Ene (minutul 2) şi Boroiban (minutul 45+2). În repriza secundă, jocul a decurs cu totul altfel, în special după ce staff-ul tehnic din Zăvoi i-a aruncat în luptă şi pe cei patru africani veniţi să dea probe de joc la Vâlcea (fundaşul Sangare Yacouba, mijlocaşul Christian N’Kongue, atacanţii Didier Makhtar şi Dosso Namory Junior), care au fost, cu adevărat, nişte pete de culoare pe teren, în sensul bun al cuvântului.

Dacian Vizitiu a înscris primul gol pentru CSM

În minutul 51, Dacian Vizitiu a dat semnalul deşteptării, după ce a marcat direct dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri: mingea a atins pământul chiar în faţa portarului sârb Korikolo (venit de câteva zile în probe la ALRO Slatina) şi a intrat în plasă (1-2), acesta fiind primul gol în tricoul CSM-ului pentru iubitul handbalistei Cristina Neagu. În minutul 57, oaspeţii s-au detaşat din nou la două goluri (1-3), după ce Ionuţ Stancu i-a furat o minge lui Thiandoum Daouda la 30 de metri de poartă şi l-a învins pe Robert Tufişi cu un lob inventat de Ola John în meciul Steaua – Twente. Faza a fost precedată de o ratare monumentală a slătinenilor, atunci când Sangare Yacouba a respins mingea de pe linia porţii.

Christian N’Kongue şi Didier Makhtar au valoare

Vâlcenii nu au renunţat la luptă, iar până la final au reuşit să mai înscrie de alte patru ori, graţie evoluţiei admirabile a jucătorilor africani. În minutul 64, N’Kongue a redus din handicap (2-3), după o frumoasă acţiune personală, în care s-a descotorosit lejer de fundaşul stânga al echipei ALRO şi l-a învins pe Korikolo cu o „semi-scăriţă”. Egalarea a survenit cinci minute mai târziu, atunci când un slătinean a pus mâna pe minge în careu, iar centralul Cătălin Buşi a arătat ferm punctul cu var. Penaltiul a fost transformat cu siguranţă de Iosif Kalai, fost fotbalist la ALRO în sezonul trecut: 3-3.
În minutul 76, N’Kongue a creat o altă fază de toată frumuseţea pe partea dreaptă, l-a făcut şah-mat pe fundaşul advers, i-a pasat perfect lui Makhtar, în suprafaţa de pedeapsă, care a adus CSM-ul în avantaj: 4-3. Scorul final a fost stabilit în minutul 80 de acelaşi N’Kongue. Camerunezul a punctat cu un şut de mare fotbalist, din marginea careului de 16 metri, direct în vinclul porţii lui Korikolo: 5-3.
Antrenorii Marius Mitu şi Dumitru Teleşpan au trimis pe teren următorul „unsprezece” de start: Tufişi – Zaharia, Kalai, Daouda, Văduva, Nicolae, Pârvu, Ene, Pribac, Gogoşoiu, Stoica. După pauză, au mai intrat pe teren Radu Chiriţă (portar), Dorian Eremia, Dacian Vizitiu, Didier Makhtar, Christian N’Kongue, Sangare Yacouba, Dosso Namory Junior şi Alin Abuzătoaei.