Republicanii B de la CSM se menţin pe primul loc în campionat, după 1-1, la Slatina

Echipa de juniori-republicani B, de la CSM Rm. Vâlcea, a obţinut un egal, 1-1, pe terenul viceliderei CSŞ Slatina. În urma acestui rezultat, elevii lui Gicu Deaconescu se menţin pe primul loc în clasament, cu şase puncte avans şi continuă lupta pentru accederea la turneul zonal, organizat de FRF. Runda aceasta, „municipalii” vor primi vizita celor de la LSP Tg. Jiu. „La Slatina, am fost conduşi cu 1-0, la pauză. În minutul 60, Simeanu a marcat golul egalizator. În acest meci, am jucat cu Glăvan, Biriboacă, Ivan, Zanfir, Matei, Vlădulescu, Dima, Simeanu, Dican, Neacşu, Ileana. Pe parcurs, a mai intrat Diaconu. Ţinând cont că nu am avut mai mulţi titulari, pot spune că scorul este foarte bun. Le mulţumesc băieţilor pentru dăruire. Au arătat că pot înfrunta orice adversar. Prin seriozitate şi multă muncă, pot ajunge departe. Eu sunt convins că aceşti jucători minunaţi pot fi viitorul fotbalul vâlcean. Pentru asta mă zbat zi de zi. La CSM, există grupe de copii foarte buni, începând de la 2002, antrenaţi de Ion Lazăr, la 2002 şi 2006, Marius Pufu şi Dan Bărbuţ, până la 2007 şi 2010, Alin Pufu şi Ovidiu Creangă”, a declarat Gicu Deaconescu. (L.C.)