Republicanii B ai CSM-ului, vicecampioni naţionali. Robert Popa, cel mai bun portar din ţară

Echipa de republicani B de la CSM Rm. Vâlcea a pierdut finala Campionatului Naţional, disputată cu Atletico Vaslui. Deşi clubul din Moldova are şase jucători la lotul naţional, vâlcenii au fost la înălţime, fiind învinşi abia la loviturile de departajare de la 11 metri. Atletico a deschis scorul, dar Gabriel Neacşu a egalat în minutul 75 (1-1). La penaltiuri, au ratat Ivan, Dican şi Neacşu. Aceasta este o performanţă deosebit de importantă pentru fotbalul vâlcean. „Băieţii au fost minunaţi. În repriza a doua, am jucat foarte-foarte bine. L-am avut în poartă pe Robert Popa, care a scos trei-patru mingi foarte grele, el fiind declarat şi cel mai bun portar. Sincer, mă aşteptam să câştigăm la penaltiuri, dar nu contează. Argitnul obţinut de noi e la fel de valoros precum aurul. Mi-aş dori mult să nu se piardă această echipă şi, din vară, să jucăm în campionatul judeţean, în Liga a IV-a ori în Superligă. În perioada următoare, voi purta o discuţie în acest sens cu conducerea clubului. Trebuie să ne implicăm, în continuare, în ceea ce priveşte grupele de juniori”, a precizat antrenorul Marian Deaconescu. (L.C.).