Fără categorieLiga Nationala

Rapid defilează spre titlu! Vâlcea, prima înfrângere din 2022

Miercuri, 9 februarie, a fost ziua derby-ului din handbalul feminin românesc, între Rapid Bucureşti, lidera Ligii Florilor, formaţie învinsă în acest campionat doar de CSM Bucureşti şi echipa de pe locul 3, SCM Rm. Vâlcea, aflată într-o formă bună, demonstrată atât pe plan intern, cât şi internaţional. Confruntarea a avut loc în Sala Giuleşti, din Capitală, într-o atmosferă de vis, chiar dacă arena nu a putut fi ocupată decât la 30% din capacitate. Practic, nu prea au fost suporteri, ci doar ultraşi, care au creat spectacol în tribune. Pe teren, Vâlcea nu a prins o zi bună.

Gazdele au deschis scorul şi au dictat ritmul minute bune. În minutul 6, giuleştencele s-au desprins la două goluri (4-2), printr-un gol marcat din exremă stângă. Hosu a avut apoi câteva intervenţii bune, însă SCM nu a profitat. Abia în minutul 11 a restabilit echilibrul: 5-5. Apoi a valorificat, dar doar în primă fază, o superioritate numerică. Vâlcea a condus pentru prima dată în meci în minutul 13, după o minge apărată de Hosu. Elghaoui a punctat pe contraatac. Oaspetele au mai condus o dată, cu 8-7, după reuşita Mireyei Gonzalez, apoi au cedat. „Municipalele” au intrat iar, cum s-a întâmplat în multe meciuri, în haos. Lipsă de atenţie, precipitare, pase greşite, paşi, absolut toate greşelile din lume. Elevele lui Carlos Viver, mai pragmatice, mai concentrate, nu şi-au iertat adversara. Au profitat de debusolarea SCM-ului şi s-au distanţat pe tabelă.

Carlos şi Korsos, în principal, au făcut Vâlcea KO, groggy. „Nu luptaţi împreună”, le-a reproşat Dahl handbalistelor sale. Repriza s-a încheiat cu un neverosimil 18-11. O diferenţă de şapte goluri, greu de anulat în partea secundă, chiar şi de către o specialistă în „remontada”.

Nu s-a realizat minunea! Vâlcea a avut câteva momente bune în repriza a doua, după un sfert de oră de la reluare, s-a apropiat pe tabelă, dar nu a putut mai mult. Nici nu a avut încredere. Apărarea nu a funcţionat, iar în atac, cu o floare, cel mult două, nu poţi să vezi titlul aproape. De fapt, e foarte departe de SCM. Rapid a câştigat duelul fără drept de apel, cu scorul de 33-27, după ce a avut chiar şi opt goluri avans. Roş-albastrele sunt la opt puncte distanţă de trupa din Giuleşti. Şansele la primul loc sunt aproape nule. Mai sunt meciuri strânse, însă pentru SCM mai rămâne poate în joc doar medalia de argint. Rapid, în schimb, rămâne favorită la titlul de campioană. Se îndreaptă cu viteză de TGV către acest vis. Duelul cu CSM Bucureşti poate fi decisiv.

Pentru Bent Dahl, antrenorul Vâlcii, a fost al treilea examen picat. Primul, nu poate fi luat în calcul. Preluase echipa de doar două zile. Apoi, cu Zalău, înfrângerea s-a produs în niște condiții speciale, la Zalău.

La finele săptămânii, mai exact duminică, 13 februarie, Liscevic şi colegele sale speră se se revanşeze cu Viborg, în Sala Traian, în duelul pentru primul loc în grupă, în EHF European League.

În derby-ul Ligii Florilor, cea mai prolifică jucătoare a fost Asma Elghaoui. Tunisianca s-a apropiat de procentajul maxim, de 100%. A ratat o singură aruncare (ultima a meciului) din 13. A marcat de 12 ori în poarta Rapidului. Nu a fost ajutată prea mult. Doar de Glibko, care a perforat şi ea poarta adversă de şapte ori. Au mai înscris pentru SCM: Gonzalez (2 goluri), Dache (2), Nikolic (2), Klicovac (1), Stamin (1).

Au contribuit la victoria Rapidului: Carlos (8 goluri), Korsos (8), Tîrcă (5), Fernandez (4), Hernandez (3), Buceschi (3), Constantinescu (1), Badea (1)