Prosport Vâlcea a câştigat Cupa ”Luca Truşcă”, de la Bălceşti

Duminică, 15 decembrie, în sala de sport din Bălceşti, a avut loc prima ediţie a Cupei ”Luca Truşcă” la fotbal, competiţie organizată în memoria fostului profesor de sport din Măciuca, un dascăl pasionat de fotbal, fost antrenor al echipelor CSA Măciuca şi Petrodam Măciuca. Turneul a fost dedicat categoriei Under 15. A fost organizat de Marian Niţă, cu sprijinul Primăriei Bălceşti, Primăriei Măciuca şi al Damilei. Au participat patru echipe, respectiv ”Gib Mihăescu” Drăgăşani (formaţie pregătită de Adi Lupu), Damila Măciuca (Marian Niţă), Prosport Vâlcea (Ştefan Răcăreanu) şi FC Băbeni. Competiţia a fost câştigată de formaţia pregătită de Ştefan Răcăreanu, Prosport Vâlcea. Pe locul secund s-a clasat Damila, iar pe 3 – ”Gib Mihăescu”. S-au înregistrat rezultatele: Măciuca – Drăgăşani 2-1, Prosport – Băbeni 4-2, Prosport – Drăgăşani 2-2, Măciuca – Băbeni 1-0, Drăgăşani – Băbeni 3-1 şi Măciuca – Prosport 1-5. La final, au fost acordate premii constând în cupe, diplome şi medalii. De asemenea, copiii au primit apă şi sandvişuri. (S.S.)