Primul succes pentru CS Guşoeni

* fiul primarului Concioiu a marcat golul victoriei obţinute în faţa Primei Prundeni

Comuna Guşoeni n-a mai avut pentru un timp echipă de fotbal. Problemele de sănătate ale fostului primar, Nicu Ioana, lipsa de implicare a fiului acestuia şi în cele din urmă decizia familiei de a nu mai pune la dispoziţie baza sportivă din localitate, au făcut ca această comună, după mulţi ani în care a fost reprezentată în fotbalul organizat, să nu mai aibă echipă. Această situaţie n-a durat, însă, prea mult. Viceprimarul şi viitorul primar al comunei Guşoeni, după cum se anticipează, Nicolae Concioiu, s-a implicat pentru amenajarea unui teren de fotbal într-o altă zonă din localitate unde a fost posibil acest lucru, iar apoi a refăcut echipa, care acum nu mai reprezintă şi nu se mai află în proprietatea unei singure persoane precum în trecut, ci ea este a întregii comunităţi din Guşoeni. Comunitate care duminică, 18 octombrie, în ciuda vremii mohorâte, a văzut şi soarele din spatele norilor, CS Guşoeni obţinând prima victorie din acest campionat, ajutată fiind şi de galeria numeroasă pe care-a avut-o. S-a întâmplat acest lucru tocmai de ziua comunei Guşoeni, care-a coincis cu lansarea candidaturii pentru funcţia de primar a lui Nicolae Concioiu, ce a primit un cadou chiar din partea fiului său, jucător al formaţiei din localitate. Deşi condusă la pauză cu 1-0 de Prima Prundeni, CS Guşoeni a reuşit să revină în repriza secundă, a egalat din penalti, iar golul de 2-1, cel al primei victorii a gazdelor, a fost marcat de Alex Concioiu, băiatul viceprimarului, care-a profitat de o greşeală a defensivei oaspeţilor. Astfel, petrecerea ce a urmat a căpătat o mai mare amploare, succesul obţinut dându-le încredere jucătorilor de la CS Guşoeni în perspectiva meciurilor viitoare. (S.S.)