Liga Nationala

Petra Blazek, îngerul păzitor din poarta HCM-ului în meciul din Ardeal

* portarul echipei vâlcene a avut o contribuţie importantă la obţinerea celui de-al treilea succes al „municipalelor” din 2017: 26-23 la „U” Alexandrion Cluj-Napoca

La Vâlcea, minunile nu ţin doar trei zile! După două victorii mari, obţinute în faţa unor adversari puternici, Dunărea Brăila şi SCM Craiova, a venit rândul celui de-al treilea succes pentru handbalistele vâlcene. HCM a reuşit să se impună pe terenul formaţiei Universitatea Alexandrion Cluj-Napoca cu scorul de 26-23. Jocul a fost echilibrat pe aproape toată durata celor 60 de minute. Laslo a deschis scorul în Sala „Horia Demian”, dar HCM a egalat, iar apoi s-a instalat la timonă, distanţându-se şi la trei goluri (2-5 în minutul 9). În minutul 14, gazdele au revenit la conducere, după o reuşită, pe contraatac, a pivotului Florina Chintoan (scor 6-5). Apoi, portarul HCM-ului, Petra Blazek, le-a exasperat pe elevele lui Florentin Pera, prin numeroasele sale intervenţii salvatoare. HCM a ajuns din nou pe +3 (9-12 în minutul 25), însă cele două eliminări primite de Khouildi şi Craiu au facilitat misiunea clujencelor de a reveni în joc. Lalso a marcat trei goluri la rând, astfel că, în minutul 29, tabela indica din nou egalitate: 12-12. Au urmat două greşeli consecutive ale liderului de la „U”, Cristina Laslo, de care HCM a profitat. Mihaela Ani-Senocico a punctat pentru 13-12 în favoarea echipei vâlcene, rezultat înregistrat şi la pauză.

În minutul 52, gazdele au preluat conducerea

În partea secundă, tot HCM a avut mai mult iniţiativa. Blazek şi-a continuat reprezentaţia de excepţie între buturile Vâlcii, dându-le încredere colegelor sale. S-a mers de la egal la egal, cu HCM făcând mereu primul pas până în minutul 52, când Diana Puiu a adus bucuria în sala „Horia Demian”, înscriind pentru 22-21. Sbora a cerut time-out. S-a dovedit de bun augur. Vâlcencele au gestionat bine momentul, trecând chiar şi peste o ratare a Mihaelei Senocico, din 7 metri. A urmat o ratare a Dianei Puiu, apoi Vizitiu, cu o aruncare de la nivelul şoldului, a egalat la 22-22. Cioaric, asul din mâneca HCM-ului, a readus echipa de la poalele Capelei în avantaj. După o nouă inexactitate a Cristinei Laslo, Stoicănescu a fost atentă pe recuperare şi a făcut 24-22 pentru HCM. Pe atacul celor de la „U”, Chintoan a dat dovadă de lipsă de concentrare. A ratat din situaţie clară de gol, iar „municipalele” au profitat şi au închis meciul. După o altă paradă a Petrei Blazek, „Seno” şi Cioaric au dus scorul la 26-22 pentru HCM. „U” a mai înscris doar o dată, prin Chintoan, astfel că partida s-a încheiat la scorul de 26-23 pentru trupa lui Sbora şi Dinu, care au ajuns la cel de-al treilea succes consecutiv pe banca Vâlcii, echipă care este neînvinsă în 2017. Pentru Luminiţa Dinu, victoria de la Cluj-Napoca a fost una mai specială, dat fiind faptul că în toamna anului trecut s-a despărţit în condiţii nu tocmai amiabile de „U”, la plecare atenţionând că, mai devreme sau mai târziu, se va întoarce roata, iar oficialii de la Cluj vor regreta modul în care au tratat-o. (S.S.)