Atletism

Patru atleţi vâlceni s-au aflat în delegaţia României pentru Cupa Europei pe echipe, din Finlanda

Între 23 şi 25 iunie, la Vaasa, în Finlanda, s-a desfăşurat Cupa Europei la atletism pe echipe, competiţie la care au participat toate ţările care fac parte din prima ligă. Mai exact, 12 echipe. Printre ele s-a aflat şi România. De asemenea, au mai concurat atleţi din Elveţia, Finlanda, Suedia, Turcia, Portugalia, Norvegia, Irlanda, Belgia, Estonia, Bulgaria şi Danemarca. În Finlanda, România s-a bazat pe 61 de sportivi. Patru sunt vâlceni. Este vorba despre Ana-Maria Roşianu, Andrei Neagoe, Alin Firfirică (FOTO) şi Ionuţ Piţigoi, toţi absolvenţi ai Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”. La Cupa Europei, cel mai bun rezultat dintre români l-a înregistrat Claudia Bococea, care a câştigat cursa de 1500 metri. România a mai luat aur şi în proba de ştafetă feminină, de 4×400 metri. Medaliile de argint le-au revenit sportivelor Ligia Bara (lungime) şi Roxana Bârcă (5000 metri), în timp ce Alexandru Novac a obţinut bronzul la aruncarea suliţei. Alin Firfirică s-a clasat pe locul 5 la aruncarea discului, cu o aruncare de 55,97 metri, iar Andrei Neagoe a ocupat locul 7 la 200 metri. (S.S.)