Patricia Vizitiu, MVP la Viena

* tânăra handbalistă vâlceană a marcat opt goluri, cu execuţii care au lăsat-o cu gura căscată pe Olga Sanko, portarul echipei gazdă

Radu Voina a construit perfect defensiva la Viena, punându-le să stăvilească atacurile austriecelor pe Valeria Beşe şi Steluţa Luca, precum Gheorghe Tadici pe vremuri. În plus, între buturi, Paula Ungureanu a făcut din nou minuni, la fel ca Luminiţa Dinu odinioară. De asemenea, contraatacul a funcţionat din nou la parametrii maximi, tot ca în vremurile bune, iar Hypo n-a avut replică. Dincolo însă de toate aceste aspecte, tehnicianul i-a acordat iarăşi şansa de a se afirma tinerei handbaliste Patricia Vizitiu. Interul echipei vâlcene a profitat din plin, marcând opt goluri, cu execuţii care au lăsat-o cu gura căscată pe Olga Sanko, portarul echipei gazdă. Aşa cum se cunoaşte, o prestaţie la fel de bună a avut Vizitiu şi în meciul cu Itxako Estella de la Rm. Vâlcea, atunci când, prin golurile marcate, şi-a adus aportul decisiv la succesul la limită al campioanei României (27-26). „Patricia Vizitiu a crescut mult şi dacă va continua aşa va ajunge stângacea de care România are nevoie”, a declarat Voina după revenirea de la Viena. Altfel, probabil că victoria din Austria nu ar fi fost la fel de categorică dacă Oltchim nu ar fi avut-o pe teren şi pe Cristina Neagu, care a limpezit foarte mult jocul la linia de 9 metri. Se ştie prea bine că atunci când „perla Vâlcii” a absentat, adică în precedentele două partide din Liga Campionilor, cu Itxako Estella şi ETO Gyor, echipa s-a chinuit.

Paula Ungureanu, „îngerul păzitor” dintre buturi

Paula Ungureanu este considerată de câţiva ani, de toţi specialiştii din handbalul feminin românesc, drept urmaşa celebrei Luminiţa Dinu. La Viena, portarul Oltchim-ului a fost din nou „îngerul păzitor” al buturilor vâlcene şi a contribuit astfel din plin la o victorie extrem de importantă, obţinută împotriva unei echipe la care Paula a evoluat cândva. Dintre handbalistele pe care Ungureanu le-a avut coechipiere la Hypo în urmă cu câţiva ani în prezent nu au mai rămas în lot decât trei: braziliencele Do Nascimento şi Piedade, precum şi rusoaica Sanko. Deşi a început meciul pe banca de rezerve, Talida Tolnai fiind preferată de antrenorul Radu Voina pentru postul de portar titular, Paula Ungureanu a intrat pentru prima oară pe teren la jumătatea primei reprize, atunci când Hypo tocmai preluase conducerea pe tabela de marcaj. Intervenţiile pe care le-a avut în continuare au ajutat Oltchim-ul să se desprindă clar şi să câştige categoric un meci pe care, cu excepţia a doar cinci minute de la jumătatea primei reprize, campioana României l-a avut permanent în mână.

Voina, satisfăcut de prestaţia fantastică a elevelor sale

După meciul din Austria, antrenorul Radu Voina s-a arătat mulţumit de rezultat, dar mai mult de prestaţia fantastică a elevelor pe care le pregăteşte, care a întrecut până şi aşteptările celor mai optimişti suporteri vâlceni. „Înainte de toate, mă bucură maniera cum am jucat, felul cum fetele s-au dăruit pe teren. A fost o dorinţă formidabilă din partea tuturor de a învinge. Poate şi de aici au mai apărut micile greşeli inerente pe teren. Practic, defensiva şi Patricia Vizitiu au fost punctele forte ale noastre împotriva celor de la Hypo”, a recunoscut Voina.

Narcisa Lecuşanu nu a făcut deplasarea în Austria
* săptămâna trecută, interul echipei Oltchim s-a operat la genunchi şi nu a mai putut fi folosită de antrenorul Radu Voina

Oltchim Rm. Vâlcea nu a putut conta în Austria, împotriva echipei Hypo Viena, pe serviciile Narcisei Lecuşanu. Interul campioanei României nu s-a refăcut după o intervenţie chirurgicală la piciorul stâng, pe care a suferit-o chiar la începutul săptămânii trecute. Din acest motiv, staff-ul tehnic al Oltchim-ului nu a dorit să rişte şi a preferat s-o menajeze, bineînţeles pentru a o avea în formă maximă în partidele viitoare. „Narcisa Lecuşanu s-a operat săptămâna trecută la genunchi şi a devenit astfel indisponibilă. Din acest motiv, nici nu a făcut deplasarea la Viena”, a explicat antrenorul Radu Voina.

Jos pălăria în faţa arbitrilor lituanieni!

Deşi oficialii clubului vâlcean s-au temut de prestaţia pe care arbitrii Vaidas Mazeika şi Mindaugas Gatelis o vor avea în meciul de la Viena, poate şi datorită faptului că au crezut că Prokop îşi va întinde din nou „tentaculele”, cei doi cavaleri ai fluierului din Lituania au condus excelent acest duel. În trecut, Mazeika şi Gatelis au mai oficiat alte două partide ale Oltchim-ului, ambele fiind câştigate de vâlcence: 35-20 cu Madeira Andebol (Portugalia) şi 39-13 cu BNTU Belaz Minsk (Belarus). Cele două confruntări cu noroc au avut loc în sezonul 2007-2008, în cadrul turneului preliminar al Ligii Campionilor, care s-a disputat chiar la Rm. Vâlcea, în Sala Traian.

Golghetera Do Nascimento n-a înscris decât din 7 metri

Alexandra Do Nascimento, golghetera echipei austriece în actuala ediţie a Ligii Campionilor, a fost blocată perfect de defensiva vâlceană şi nu a reuşit să-şi treacă numele decât de patru ori pe lista marcatoarelor, de fiecare dată graţie unor aruncări de la 7 metri. Brazilianca a şi irosit o asemenea lovitură, în minutul 41 din repriza secundă, atunci când portarul Paula Ungureanu a parat mingea cu piciorul. De partea cealaltă, Oltchim a beneficiat doar de două aruncări de la 7 metri. Una a fost irosită de Ramona Maier în prima repriză, în minutul 12 (mingea fiind parată cu piciorul de portarul rus Olga Sanko), cealaltă fiind transformată de Cristina Neagu spre finalul partidei, mai precis în minutul 56.  Altfel, la capitolul „eliminări de câte 2 minute”, echipa vâlceană a avut trei handbaliste sancţionate de arbitrii lituanieni Mazeika şi Gatelis. Astfel, în prima repriză au fost pedepsite Cristina Neagu şi Valeria Beşe, iar după pauză a mai stat pe bancă pentru 2 minute extrema Adriana Nechita. De partea cealaltă, de la Hypo Viena, doar brazilianca De Oliveira Piedade a fost nevoită să facă tuşa de două ori, de fiecare dată în debutul celor două reprize.