Liga IVFotbal

Panică pe stadionul Brothers! Un junior de la Mateești s-a prăbușit pe teren. A fost transportat cu SMURD-ul la spital

Sâmbătă dimineață, pe stadionul Brothers, Sparta Rm. Vâlcea a primit vizita celor de la Viitorul Mateești. Partida a fost câștigată în mod clar de gazde, care s-au impus cu scorul de 10-1. Gabi Rizea a realizat hattrick-ul, Chebar, Streinu și Răducu Rădulescu au dat câte o dublă în acest meci. A mai marcat și Cazan. De la oaspeți a înscris Victor Coandă. Jocul s-a încheiat mai târziu decât era prevăzut. Au fost 15 minute de prelungire pentru că partida a fost întreruptă. În minutul 50, un junior din tabăra echipei din Mateești, Mihai Butnărică (18 ani), a căzut pe teren. I s-a făcut rău. Asistenta medicală, Simona, a intervenit imediat și a luat primele măsuri. A fost apelat numărul de urgență 112. SMURD-ul a venit la teren și i-a acordat, de asemenea, îngrijiri, însă medicii au considerat că e nevoie și de alte investigații, astfel că l-au transportat la spital. Este posibil să fie cazul de suprasolicitare, oboseală accentuată, o situație similară cu cea de la Superligă, cu juniorul de la UTA, Rareș Pop. La prima intervenție s-a constatat o hipotensiune (tensiune arterială mică). Multă sănătate, Mihai!