Liga IVFotbal

Oltul Ionești zâmbește din nou după patru etape de suferință

Patru etape la rând, Oltul Ionești nu a găsit drumul spre succes. Sâmbătă, 18 noiembrie, s-a bucurat din nou. Formația pregătită de Iulică Dincă a câștigat duelul cu Atletic Drăgășani. A fost un meci cu șapte goluri (scor final 4-3).

”Am fost conduși, am plecat de la 0-1. Am reușit, însă, egalarea. Ștefan Bolovan a marcat pentru 1-1 cu un șut de la 16 metri. Apoi, Ruiu a centrat și Alex Burtoi ne-a adus în avantaj. Am intrat la pauză cu 2-1. Am marcat apoi și golul 3, tot prin Alex Burtoi, dar jocul a continuat să fie deschis oricărui rezultat. Oaspeții au redus din diferență. Am refăcut-o dintr-un penalty, acordat pentru jucarea mingii cu mâna. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Tomescu. Spre final, am fost iar surprinși. La 4-3, am trăit intens ultimele minute, cu emoții. Speram să putem utiliza și juniorii de 15 ani, dar din cauza desfășurării jocului nu am mai putut risca. Sunt mulțumit că am câștigat, mai ales că nu o mai făcusem de ceva timp. Am întâlnit o echipă destul de cuminte, ca și noi, de altfel. Am marcat patru goluri, dar am și ratat. La un moment dat chiar le-am spus băieților că l-au făcut mare pe copilul dintre buturile lor (n.r. – nu a fost Nae Sabău). Toate șuturile se opreau în el. Una pestea alta, suntem în grafic, în obiectivul pe care ni l-am propus”, a declarat antrenorul ioneștenilor, Iulică Dincă.