Liga 6

Oltul Ionești, sancționată drastic după evenimentele de la meciul cu Mihăești

După o pauză de doi ani, Comisia de Disciplină a AJF Vâlcea a avut, din nou, o activitate intensă, în special din cauza incidentelor de la derby-ul Ligii a V-a, dintre Oltul Ionești și AS Mihăești, partidă întreruptă în minutul 79, la scorul de 1-1. Echipa gazdă a fost aspru sancționată. Cinci jucători de bază au fost suspendați și au primit amenzi. Silviu Drăghia și Daniel Neață au fost sancționați cu șase etape de suspendare și 500 lei amendă pentru comportament jignitor și scuiparea arbitrului, Narcis Tomescu și portarul Laurențiu Giumelea au primit șase etape de suspendare și 300 lei amendă pentru comportament jignitor, încercarea de lovire a arbitrului ori amenințarea acestuia. Cea mai blândă sancțiune a primit-o George Tudor, eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, care a avut ulterior o reacție necontrolată. Va sta pe margine două etape. A primit și o amendă de 200 lei pentru comportament jignitor. De asemenea, pentru că au păstruns pe teren câțiva spectatori în momentul în care s-a creat un meleu în jurul arbitrului, Oltul Ionești a primit o amendă de 500 lei și organizarea a două meciuri de pe teren propriu fără spectatori.

Deși nu i-a fost reținut carnetul după joc, în baza celor susținute de majoritatea oficialilor care s-au prezentat la Comisia de Disciplină, a fost sancționat și jucătorul Bogdan Bîrlogeanu, de la AS Mihăești, pentru folosirea unui limbaj jignitor. ”Lupu” a fost suspendat pentru două etape și a primit o amendă de 100 lei.