Oltul Drăgoeşti, pregătită de derby-ul cu Ioneşti. O lovitură liberă e ca un penalty cu Uţă în echipă

Oltul Drăgoeşti a trecut peste eşecul de la Şirineasa. Duminică a obţinut un nou succes în faţa unui adversar care a pus probleme multor echipe în acest sezon, AS Buneşti. Formaţia coordonată de Gheorghe Melente, Edi Guţă, Dorinel Bălău şi Tibi Preda a câştigat cu 3-1 partida din această rundă. La 0-0, oaspeţii au avut şansa de a trece la conducere, pe o neatenţie a lui Edi Guţă, care a trimis balonul pe spate. Ancuţa a intuit bine, dar a intervenit Giumelea şi a făcut uitată greşeala lui Guţă. Gazdele au intrat la pauză în avantaj. Alex Uţă a executat din nou perfect o lovitură liberă. Mingea s-a dus în plasă. La Drăgoeşti, cu el în echipă, o lovitură liberă directă e ca şi un penalty, indiferent de zona în care e obţinută. Pană a trimis mingea în bară, iar Uţă, tot din fază fixă, lovitură scoasă de Melcescu, a dublat avantajul. Golul 3 a venit din gheata lui Ghica. Daniel l-a văzut ieşit pe portarul oaspeţilor şi a trimis un lob peste acesta. Scorul final a fost stabilit în prelungiri. Buneştenii au redus din diferenţă din penalty: 3-1. ”Am arătat că a fost un accident rezultatul de la Şirineasa. Aşa se întâmplă când te concentrezi mai puţin. Ne dorim promovarea. Puteam să mergem la Liga a IV-a din acest sezon, dar am zis că mai întâi trebuie să formăm o echipă, să nu sărim trepte. Urmează confruntarea cu Ioneşti. Considerăm că e un derby, deşi dacă ne uităm în clasament, Mihăeşti e mai aproape de noi. Ei vorbesc mai puţin şi fac mai mult. Noi jucăm la Ioneşti, iar Mihăeşti primeşte vizita celor de la Şirineasa, echipă care după rezultatele pozitive cu Ioneşti şi cu noi, a pierdut la Sălătrucel. E surpriza etapei. Poate se vor mobiliza la fel ca în jocurile cu Ioneşti şi cu noi şi vor pune probleme şi echipei din Mihăeşti. Înainte de toate, însă, noi ne uităm la jocurile în care suntem implicaţi. Mergem încrezători la Ioneşti”, a declarat Edi Guţă.