Oltenia Junior Craiova a câştigat Cupa Prosport

• echipa lui Puiu Niţulescu a jucat finala

În week-end-ul trecut, terenul sintetic de pe variantă, de la Budeşti, din imediata apropiere a fabricii Faurecia, a găzdui Cupa Prosport Vâlcea, competiţie organizată de antrenorii Puiu Niţulescu şi Ştefan Răcăreanu pentru categoria 2009. Au participat şase echipe, respectiv Prosport Vâlcea, Olympic Rm. Vâlcea (formaţie pregătită de Tică Negrescu), FC Oltenia (antrenantă de Ion ”Mara” Lazăr), CSŞ Corabia şi Oltenia Junior Craiova, club care a aliniat la start două grupări. Întrecerea a fost câştigată de Oltenia Junior Craiova. Prosport a ajuns în finală, însă a pierdut duelul pentru trofeu, trupa din Bănie impunându-se cu scorul de 4-0.

”A fost un turneu bun pentru copii. Oaspeţii noştri s-au arătat mulţumiţi de condiţiile oferite, de organizare. Mulţumesc arbitrului Iulian Truşcă. A arbitrat bine şi nu au fost probleme din acest punct de vedere. De asemenea, mulţumesc şi preşedintelui Comisiei Judeţene a Arbitrilor, Cătălin Buşi, care a răspuns pozitiv solicitării noastre. Altfel, ne bucurăm că am făcut un prim pas, iar în viitorul nu foarte îndepărtat promitem un eveniment de acest gen de amploare. La vară organizăm o competiţie puternică, cu mult mai multe participante din afara judeţului. Le-am spus şi colegilor mei de la Şcoala de Antrenori, Geraldo Alves şi Daniel Bălan (foşti jucători ai Stelei), Ioan Filip de la Dinamo şi celorlalţi că-i aştept la Vâlcea, să participe măcar la festivitatea de premiere a turneului pe care clubul Prosport vrea să-l organizeze în sezonul cald. Până atunci, copiii mei se concentrează pe campionat. La finele acestei săptămâni se reia campionatul judeţean Under 11. Suntem pe locul 2 şi avem şanse cel puţin la semifinalele campionatului judeţean”, a spus Puiu Niţulescu. Din lotul pe care acesta s-a bazat la Cupa Prosport au făcut parte: Lucian Sinescu, Radu Ioil, Alex Pădureanu, Luca Văduva, Leonard Enache, Rareş Alexoiu, Adrian Spîrleanu, Mihai Dogaru, Luca Dospina, Vlăduţ Fîrtat, Robert Şerban, Darius Ilie, Denis Davidescu, Alexandru Enache şi Cristian Vulpe, copii născuţi în 2009 şi 2010. Cel mai bun jucător al turneului a fost Gabriel Lupu, din echipa campioană, Oltenia Junior Craiova. Lucian Sinescu, de la Prosport, a fost declarat cel mai bun portar. (S.S.)