Oltchim a început cursa spre un nou titlu

Oltchim-Deva1• jucătoarele antrenate de Radu Voina au câştigat primele două meciuri din ediţia 2009-2010 a Ligii Naţionale de handbal feminin

Campioana României, Oltchim Rm. Vâlcea, a început în trombă noul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin, obţinând două victorii în primele două partide disputate. În runda inaugurală, jucătoarele pregătite de Radu Voina şi Aurelian Roşca au dispus de Oţelul Galaţi, în Sala Traian, cu scorul de 37-24, pentru ca ulterior, să se impună şi la Constanţa, în faţa echipei locale, Tomis, cu 27-22.

Spectacol la oră de Liga Campionilor
• Oţelul Galaţi a fost doar pe post de sparring-partner în duelul cu Oltchim, disputat marţea trecută în Sala Traian

Marţi, 8 septembrie, în prezenţa a aproape o mie de spectatori, care au ţinut să urmărească pe viu primul meci oficial din acest sezon al echipei favorite (partida a fost televizată în direct şi de postul DigiSport), Oltchim Rm. Vâlcea a întâlnit Oţelul Galaţi în Sala Traian. Partida, disputată la oră de Liga Campionilor (20.30), pentru că aşa sunt directivele venite din partea canalului respectiv de televiziune, care şi-a exprimat dorinţa de a transmite LIVE toate meciurile pe care „galacticele” le vor susţine în Liga Naţională în acest sezon, a fost în întregime la discreţia handbalistelor antrenate de Radu Voina.
Aşa cum era de aşteptat, elevele Gabrielei Artene n-au putut să facă faţă handbalistelor vâlcene, care s-au desprins pe tabela de marcaj încă din primele minute de joc. Diferenţa maximă în prima repriză s-a consemnat în minutul 27, atunci când Oltchim conducea cu scorul de 17-7. La pauză „galacticele” aveau un avantaj de doar opt goluri: 18-10. La adăpostul acestei diferenţe, vâlcencele au continuat să facă spectacol şi după revenirea de la vestiare. Oltchim a avut chiar şi 15 goluri diferenţă (35-20 în minutul 55), dar până la finele partidei gălăţencele au reuşit să mai reducă din handicap, iar meciul s-a terminat cu scorul de 37-24 în favoarea campioanelor României.
Extrema Ramona Maier şi pivotul Ionela Stanca au fost cele mai prolifice handbaliste vâlcene în acest meci, fiecare înscriind câte 6 goluri. Au mai marcat pentru Oltchim: Cristina Neagu (5 goluri), Iulia Puşcaşu (5), Valentina Ardean (4), Adriana Nechita (3), Roxana Gatzel-Han (2), Oana Manea (2), Steluţa Luca (1), Adina Fiera (1), Patricia Vizitiu (1) şi Gabriella Szucs (1).

Tomis Constanţa, o nucă tare pentru „galactice”
• trupa antrenată de Radu Voina s-a întrebuinţat serios pentru a se întoarce victorioasă de pe malul Mării Negre

Sâmbătă, 12 septembrie, Oltchim Rm. Vâlcea s-a deplasat la Constanţa, acolo unde a înfruntat echipa locală, Tomis, în faţa căreia s-a impus mai greu decât se aşteptau suporterii. De altfel, prin jocul etalat în faţa Oltchim-ului, dar şi prin faptul că dispune de câteva jucătoare extrem de valoroase, printre care se numără şi câteva jucătoare care au îmbrăcat în trecut tricoul echipei Oltchim – interii Andreea Tâlvâc şi Janina Luca, precum şi extrema dreaptă Elena Avădanii, care a părăsit Vâlcea chiar în această vară – echipa de la malul Mării Negre se pare că şi-a depus serios candidatura pentru titlul de vicecampioană naţională, pentru care se va bate, cel mai probabil, cu Rulmentul Braşov.
Cristina Neagu şi colegele sale au avut emoţii încă din debutul meciului. După ce au condus cu 4-1, vâlcencele s-au văzut egalate (4-4). Pentru câteva minute, constănţencele – coordonate de pe margine de un tehnician care a arătat că ştie bine meserie (sârbul Goran Kurtes, reprezentant al celebrei şcoli de handbal din spaţiul ex-iugoslav) – au dat impresia că pot să joace de la egal la egal cu campioanele ţării. N-a fost însă decât un foc de paie, Oltchim a apăsat imediat pe acceleraţie, suficient cât să se desprindă pe tabela de marcaj (10-6 în minutul 16), prima repriză încheindu-se cu un avantaj de cinci goluri în favoarea handbalistelor vâlcene: 17-12.
Echipa vâlceană a avut însă un debut de repriză secundă total nefast, cu două goluri marcate în aproximativ 12 minute de joc, iar Tomis Constanţa s-a apropiat la 19-15 în minutul 42. De altfel, eficacitatea a fost principala problemă a jucătoarelor pregătite de Radu Voina în al doilea mitan, pentru că în defensivă lucrurile au mers destul de bine: doar 10 goluri primite! Ofensiva a clacat însă nepermis, dovada cea mai bună în acest sens fiind şi faptul că Oltchim nu a marcat decât 10 goluri, un adevărat record negativ pentru „galactice”, nemaiîntâlnit nici în partidele grele ale vâlcencelor din Liga Campionilor. Partida de la Constanţa s-a terminat însă până la urmă cu scorul de 27-22 pentru Oltchim, un rezultat care a poziţionat echipa vâlceană doar pe locul secund în Liga Naţională după desfăşurarea primelor două runde, liderul ierarhiei fiind HCM Baia Mare, care are un golaveraj mai bun.
Golurile campioanei României în meciul de la Constanţa au fost înscrise de Ramona Maier (8), Ionela Stanca (7), Cristina Neagu (4), Valentina Ardean (3), Clara Vădineanu (2), Oana Manea (1), Adriana Nechita (1) şi Adina Fiera (1).

Debut fără ucrainence
• Vaschuk nu şi-a rezolvat problemele legate de viza de şedere în România, în timp ce Pidpalova şi Shymkute au devenit indisponibile din punct de vedere medical

Niciuna dintre cele trei ucrainence pe care Oltchim Rm. Vâlcea le are în lot nu pot să evolueze în acest debut de sezon. Dacă Olga Vaschuk nu şi-a rezolvat încă problemele legate de viza de şedere în România şi de obţinerea permisului de muncă, iar Anastasiya Pidpalova s-a operat de menisc şi se află în plină perioadă de recuperare, iată că de curând şi Regina Shymkute a devenit indisponibilă. „La ultimul meci din turneul de pregătire din Slovenia, finala cu Buducnost Podgorica, Regina s-a accidentat destul de grav. Are fractură de metatars şi va absenta de pe teren cel puţin patru săptămâni. Sper că le vom avea apte de joc pe cele trei ucrainence măcar atunci când va începe Liga Campionilor, adică la finele lunii octombrie. În întrecerea internă nu am avea mare nevoie de ele”, s-a exprimat antrenorul Radu Voina.

10 goluri – „norma corectă” în opinia antrenorului Radu Voina

Conştient că lotul pe care se bazează este unul extrem de valoros, dar şi în condiţiile în care, cel puţin pe plan intern, Oltchim Rm. Vâlcea nu are adversar, fiind greu de crezut că vreo echipă din ţară ar putea să le învingă pe „galactice”, antrenorul Radu Voina a stabilit şi o normă înaintea noului sezon. Tehnicianul le-a cerut elevelor sale ca fiecare meci din campionat să fie câştigat la minim zece goluri diferenţă, indiferent de adversar şi de faptul că Oltchim joacă acasă sau în deplasare. „Le-am spus clar fetelor: «Dacă nu câştigaţi fiecare meci, indiferent de adversar sau de faptul că jucaţi acasă sau în deplasare, la minim zece goluri diferenţă, atunci înseamnă că nu ştiţi să vă respectaţi ca handbaliste. Şi nu vă spun asta ca să vă cert, să nu credeţi că sunt rău cu voi, ci pentru că eu am încredere în forţa voastră ca echipă. Pur şi simplu pentru că eu ştiu că sunteţi cele mai bune şi că nimeni nu vă poate sta în faţă. Rămâne să dovediţi asta şi pe teren, dar nu prin evoluţii slabe în faţa unor echipe mici. Indiferent de adversar, voi trebuie să jucaţi la fel, să vă respectaţi valoarea, nu trebuie să lăsaţi nimănui nicio şansă»”, a precizat Voina.
Dacă în partida cu Oţelul Galaţi, vâlcencele şi-au făcut „norma” şi au reuşit să învingă la 13 goluri diferenţă, cu Tomis Constanţa, în deplasare, lucrurile au stat cu totul altfel. Formaţia de la malul Mării Negre a dat o replică dârză campioanelor ţării, profitând oarecum şi de apatia ofensivă a vâlcenelor, iar Oltchim nu a câştigat decât la cinci goluri diferenţă, mult sub aşteptările antrenorului Radu Voina.

Oltchim, vizibilă întregul sezonul pe DigiSport

Fapt mai rar întâlnit în ultimii ani, primele două meciuri ale Oltchim-ului din actualul sezon (cu Oţelul Galaţi şi Tomis Constanţa) au fost televizate, ambele pe DigiSport, la fel cum se va întâmpla şi cu partida din această săptămână cu HCM Roman. Canalul TV înfiinţat în această vară a monopolizat fenomenul handbalistic intern, atât cel feminin, cât şi cel masculin, şi va reda mai multe dintre jocurile din cele două Ligi Naţionale. „După ce că ne transmit, gratis, ne mai şi impun la ce oră trebuie să jucăm!”, s-a exprimat antrenorul Radu Voina, deloc mulţumit de faptul că orele de desfăşurare ale meciurilor din Liga Naţională sunt stabilite, mai nou, de interesele televiziunii DigiSport.
Altfel, tehnicianul Oltchim-ului ne-a mai dezvăluit că la Ljubljana echipa română a primit deja o invitaţie, pentru a participa între Crăciun şi Anul Nou la un puternic turneu internaţional amical peste hotare. „Turneul ar fi bun pentru noi, pentru că ar veni într-o perioadă de pauză şi ne-ar ajuta să pregătim ultimele trei meciuri din grupele principale ale Ligii Campionilor. Vom decide în lunile următoare dacă vom participa, însă un lucru e cert. S-ar putea ca deplasarea să nu o mai facem degeaba, ca până acum. Dacă tot vor să aibă invitaţi de marcă, să ne plătească! Altfel, pe gratis, n-are rost să-i ajutăm să-şi umple sala cu spectatori”, a completat Voina.