Oltchim a făcut spectacol la Reşiţa

* echipa antrenată de Radu Voina şi Aurelian Roşca a încheiat turul Ligii Naţionale cu 13 victorii

Spre deosebire de meciul cu HCM Baia Mare, duelul cu Universitatea Reşiţa, pe care Oltchim l-a disputat sâmbătă, 30 ianuarie, în deplasare, le-a solicitat mult mai puţin pe vâlcence. Aşa cum era de aşteptat, elevele lui Radu Voina şi-au arătat superioritatea pe teren încă din primele minute de joc. Echipa vâlceană a condus cu 4-0 şi a încasat primul gol abia în minutul 10, atunci când o ex-vâlceancă, Anişoara Marcu, a înscris dintr-o aruncare de la 7 metri. O răbufnire de orgoliu a reşiţencelor le-a ajutat pe acestea să reducă din handicap (5-6 în minutul 16), însă „galacticele” nu s-au pierdut cu firea, ci dimpotrivă, au înţeles că nu e de glumă şi au apăsat serios cu piciorul pe acceleraţie. La pauză, Oltchim refăcuse diferenţa de patru goluri din startul partidei: 14-10.
Scorul a luat proporţii în repriza secundă, atunci când „galacticele” s-au desprins chiar la zece goluri pe tabela de marcaj (23-13 în minutul 44). La adăpostul acestui avantaj, vâlcencele „au lăsat-o mai moale”, iar reşiţencele au profitat din plin de acest lucru, aşa că avantajul echipei antrenate de Radu Voina s-a redus în scurt timp doar la jumătate (24-19 în minutul 51). Se părea că Oltchim va avea din nou parte de un final pe muchie de cuţit, precum în meciul de la jumătatea săptămânii trecute, cu HCM Baia Mare. Valoarea echipei bănăţene, nou-promovată pe prima scenă a ţării, şi-a spus însă cuvântul. Formaţia antrenată de Florin Pera a fost depăşită net în ultimele minute de joc, contraatacul fiind arma cu care Oltchim a răpus fără drept de apel o trupă reşiţeană incapabilă să mai riposteze. În doar 9 minute, Ionela Stanca & Co. au marcat de 12 ori şi nu au mai primit decât 2 goluri astfel că diferenţa la finalul meciului a fost una cât se poate de netă în favoarea multiplei campioane a României: 36-21.
Au marcat pentru Oltchim: Iulia Puşcaşu (7 goluri), Roxana Gatzel (6), Ionela Stanca (5), Ramona Maier (5), Patricia Vizitiu (5), Cristina Neagu (3), Valeria Beşe (2), Adina Fiera (1), Oana Manea (1) şi Regina Shymkute (1). De la gazde, cele mai multe goluri au fost înscrise de Mirela Toma (8).

Reşiţencele au suferit primul eşec pe teren propriu

Oltchim Rm. Vâlcea a avut parte de o asistenţă record la Reşiţa, acolo unde peste 1600 de spectatori au venit să urmărească la lucru super-campioana României. De regulă obişnuiţi cu meciurile de handbal masculin ale echipei UCM Reşiţa, spectatorii au gustat din plin spectacolul oferit de cele două combatante. Până la urmă, gazdele au trebuit să se recunoască învinse, dar nu au avut nimic de obiectat. În fond, Oltchim este singura grupare din ţară care a reuşit să câştige în acest sezon la Reşiţa, în alte patru partide precedente (cu Rapid Bucureşti, Oţelul Galaţi, Rulmentul Braşov şi Ştiinţa Bacău) studentele reuşind să-şi adjudece toate punctele puse în joc. Singura grupare care a mai plecat neînvinsă din Banat a fost HCM Roman, meciul respectiv încheindu-se la egalitate (22-22).

Aruncări de la 7 metri cu duiumul

Pe durata partidei de la Reşiţa, cei doi arbitri, Ana Maria Duţă şi Diana Florescu, au acordat nu mai puţin decât 16 aruncări de la 7 metri. Gazdele au beneficiat de 9, în timp ce Oltchim-ul a avut doar 7. Fiecare dintre cele două echipe au irosit însă câte două asemenea lovituri. Altfel, la capitolul „eliminări de câte 2 minute”, Oltchim a avut cinci jucătoare trimise pe banca de rezerve (Iulia Puşcaşu, Adina Fiera, Oana Manea, Olga Vaschuk şi Patricia Vizitiu), în timp ce Universitatea doar două (Anişoara Marcu şi Alexandra Haşegan).

Începe returul!

* vâlcencele vor juca la Galaţi, cu Oţelul, abia după ce se vor întoarce din Austria, adică luni, 8 februarie, de la ora 11.00

La finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 6 februarie, va începe cea de-a doua parte a campionatului intern. În runda inaugurală a returului, Oltchim Rm. Vâlcea va înfrunta Oţelul Galaţi, meciul urmând a avea loc luni, 8 februarie, de la ora 11.00, în oraşul de la malul Dunării. După ce vor reveni din Austria, acolo unde vor juca partida cu Hypo Viena din prima etapă a grupelor principale ale Ligii Campionilor, elevele lui Radu Voina se vor deplasa direct la Galaţi.