13 cu noroc pentru „alchimiste”

* campioana României a câştigat toate meciurile din turul Ligii Naţionale

Oltchim Rm. Vâlcea a încheiat en-fanfare turul Ligii Naţionale de handbal feminin. În cele două partide pe care le-a disputat săptămâna trecută, campioana României a obţinut alte două victorii, graţie cărora şi-a consolidat poziţia de lideră în ierarhia la zi a întrecerii interne. Mai întâi, miercuri, 27 ianuarie, în Sala Traian, jucătoarele antrenate de Radu Voina şi Aurelian Roşca au câştigat cu emoţii duelul cu HCM Baia Mare (34-30). Ulterior, sâmbătă, 31 ianuarie, Oltchim s-a impus categoric în deplasare, la Reşiţa, în faţa echipei locale, Universitatea, cu scorul de 36-21. În urma acestor rezultate, vâlcencele şi-au păstrat astfel avansul de 7 puncte faţă de principalele rivale (HCM Roman, „U” Jolidon Cluj-Napoca şi HC Zalău), iar cel de-al 16-lea titlu naţional este ca şi adjudecat, deşi nu s-a disputat decât jumătate din actualul sezon.

Chin cu HCM Baia Mare

Miercurea trecută, elevele lui Radu Voina ai primit vizita echipei HCM Baia Mare, una dintre grupările incomode din campionatul intern. Deşi a venit la Vâlcea fără cinci jucătoare de bază (Camelia Balint, Zsanett Borbely, Carmen Buceschi, Magda Kovacs şi Claudia Cetăţeanu), gruparea maramureşeană a fost foarte aproape să dea lovitura în Sala Traian şi să se impună în faţa unei echipe Oltchim pentru care meciurile din Liga Naţională nu mai sunt decât o simplă joacă! Vâlcencele au dominat prima parte a partidei, atunci când s-au desprins categoric pe tabela de marcaj (16-7 în minutul 20), dar încet-încet jocul Oltchim-ului s-a stins, iar băimărencele au redus din handicap. La pauză, campioanele en-titre ale ţării nu mai aveau decât patru goluri în plus: 20-16.

Ionela Stanca a făcut diferenţa

„Alchimistele” nu au reuşit să se desprindă de adversare nici în repriza secundă, ci dimpotrivă. Spre stupefacţia celor câteva sute de spectatori din tribunele Sălii Traian, în minutul 50, HCM Baia Mare s-a apropiat la numai un gol (27-26), moment în care a beneficiat chiar şi de o aruncare de la 7 metri, pe care însă jucătoarea de lot naţional, Melinda Geiger, a ratat-o. Pe final, experienţa vâlcencelor şi-a spus cuvântul, iar Oltchim s-a impus cu scorul de 34-30.
Golurile echipei vâlcene au fost marcate de Ionela Stanca (10), Ramona Maier (5), Roxana Han (5), Oana Manea (4), Anastasiya Pidpalova (3), Regina Shymkute (3), Adriana Nechita (2), Steluţa Luca (1) şi Gabriella Szucs (1). De la HCM Baia Mare, cele mai multe goluri au fost marcate de Melinda Geiger (9).