Volei

Învinşi în ultimul minut

BC Rm. Vâlcea – BCM US Piteşti 79-81
• trupa lui Achim a rămas codaşa Diviziei A

Fără două dintre piesele de bază, Zoran Cica şi Marko Kijac, jucători puşi pe liber de conducerea clubului săptămâna trecută după ce s-a considerat că rolul acestora s-a încheiat (odată ce clasarea pe locurile 1-8 nu mai este posibilă), BC Rm. Vâlcea n-a jucat deloc rău în meciul cu BCM US Piteşti, nimeni alta decât finalista play-off-ului Diviziei A din sezonul trecut. Din păcate, nici de această dată norocul nu a fost de partea vâlcenilor, aceştia pierzând printre degete o victorie care ar fi fost pe deplin meritată.

Începutul meciului a fost favorabil grupării pregătite de Cristian Achim, care-a condus cu 9-2 în minutul 4. Cu Paul Helcioiu lider de echipă, argeşenii au revenit în joc şi-au întors rezultatul în minutul 7 (9-12). Chiar dacă au avut puterea să egaleze printr-un coş de 3 puncte al lui Eugeniu Melnic, vâlcenii au cedat iniţiativa, iar trupa lui Gheorghe Ziguli a terminat primul sfert în avantaj (15-23), după un formidabil coş de 3 puncte înscris în ultima secundă de americanul David Lawrence de pe linia care marchează jumătatea terenului. Piteştenii au părut să se desprindă decisiv în al doilea sfert, atunci când evoluţia scorului le-a fost favorabilă (15-30, 19-35, 26-45 şi chiar 29-49). Totuşi, elevii lui Achim au continuat să ia meciul în serios, chiar dacă la pauză erau conduşi cu 30-49.

Final de infarct

După revenirea de la vestiare, altfel au stat lucrurile pe teren. Vâlcenii au reuşit să-şi treacă în cont puncte importante, iar diferenţa de pe tabela de marcaj înaintea ultimelor 10 minute de joc a scăzut vertiginos (58-64). Cu Silviu Lupusavei mai inspirat ca niciodată (marcator a nu mai puţin decât 6 coşuri de 3 puncte pe întreaga durată a partidei), BC Rm. Vâlcea a recuperat miraculos handicapul şi-a ajuns să conducă cu aproximativ 60 de secunde înainte de final cu 79-77. A fost momentul când a ieşit la rampă veteranul Paul Helcioiu, care-a luat două acţiuni pe cont propriu, fiind de fiecare dată faultat, iar acesta avea să le transforme cu sânge rece pe toate patru (deh, experienţa!). La 79-81, elevii lui Cristi Achim au avut ultimul atac, dar n-au mai reuşit să puncteze şi nici să obţină vreun fault care-ar fi dus meciul în prelungiri.
Au marcat pentru BC Rm. Vâlcea: Silviu Lupusavei – 20 (6×3, 2/2), Eugeniu Melnic – 15 (1×3), Aleksander Belanovic – 14 (2/3), Işleam Şenai – 11 (1/3), Dejan Mladenovic – 7 (1/2), Voljslav Ilic – 7 (1/1), Dragoş Andrei – 3 (1×3) şi Vasile Ştefan – 2.