Volei

La un pas de surpriză

Dinamo Bucureşti – BC Rm. Vâlcea 62-52

După înfrângerea suferită în faţa echipei Cuadripol Braşov, în runda inaugurală a returului, BC Rm. Vâlcea a încercat să producă surpriza în Capitală, în duelul cu Dinamo. Trupa antrenată încă de Cristian Achim a încercat să profite pe cât posibil de faptul că gruparea din Bucureşti s-a despărţit în iarnă de uriaşul pivot american Kevin Sand, în locul acestuia urmând a fi aduşi alţi doi baschetbalişti, tot de peste Ocean. Elevii lui Achim au început mai bine meciul, s-au apărat excelent, iar primul sfert l-au încheiat în avantaj (18-16). Dinamo a revenit în joc şi a preluat conducerea în următoarele 10 minute, astfel că la jumătatea partidei tabela de marcaj indica scorul de 33-31 în favoarea bucureştenilor. Dar, după revenirea de la vestiare, trupa lui Alexandru Vinereanu nu a mai reuşit acelaşi joc bun şi cel de-al treilea sfert a fost câştigat surprinzător de vâlceni (15-10), spre uluirea oficialilor bucureşteni din tribune.

BC Rm. Vâlcea conducea cu 46-43 şi era la 10 minute de o surpriză de proporţii. Din păcate, altfel au stat lucrurile în ultimul sfert, pe care Dinamo l-a abordat cu dorinţa clară de a întoarce soarta meciului şi a se desprinde în învingătoare, lucru care de altfel s-a şi întâmplat, elevii lui Achim fiind cu totul depăşiţi de situaţie. Doar 6 puncte au marcat vâlcenii în aceste ultime 10 minute de joc, faţă de cele 19 ale dinamoviştilor, iar concluzia a fost clară. Scor final: 62-52 pentru elevii lui Vinereanu.
În Capitală, cei mai buni marcatori ai echipei vâlcene au fost Voljslav Ilic (13 puncte), Shenai Işleam (10) şi Marko Kijac (5).