Volei

Vâlcencele, în fruntea Diviziei A

CET Govora – Olimpia Bucureşti 93-44

Aşa cum era de aşteptat, CET Govora s-a impus fără probleme în runda inaugurală a Diviziei A, în faţa unei echipe Olimpia Bucureşti, care-a suferit o metamorfoză totală în această pauză competiţională, iar scorul consemnat la final vorbeşte de la sine despre raportul de forţe existent pe terenul de joc. Cu un lot întinerit, gruparea din Capitală n-a reuşit să stopeze pofta de joc a vâlcencelor, care-au zburdat pe teren spre o victorie ce le-a poziţionat în fruntea Diviziei A. Acolo unde vor să rămână şi-n continuare, dacă ne gândim la faptul că adversarele cu care elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma vor juca în următoarele etape nu sunt deloc de speriat.

Succes concludent

Încă din start, CET Govora s-a aflat permanent în avantaj pe tabela de marcaj (23-12 după primele 10 minute de joc, 44-23 la pauză), meciul fiind în întregime la discreţia echipei antrenate de Mihai Toma. Cea mai slabă perioadă de joc a formaţiei noastre s-a petrecut în debutul sfertului al treilea, atunci când, timp de patru minute, bucureştencele s-au ţinut scai de vâlcence, iar scorul a fost egal (4-4), lucru observat prompt de antrenorul Mihai Toma, care-a cerut imediat time-out-ul de rigoare, pentru a-şi readuce elevele cu picioarele pe pământ. Iar acest lucru s-a văzut imediat, lucrurile revenind iarăşi la normal. Aproape absente în prima repriză, evoluţia lor exasperându-l pe tehnicianul vâlcean, jucătoarele Cristina Duma şi Carmen Bagiu şi-au revenit după pauză, atunci când şi-au trecut şi numele pe lista marcatoarelor, inclusiv graţie unor aruncări de 3 puncte. După 30 de minute, CET Govora conducea cu 66-37, diferenţa fiind şi mai mare la final: 93-44.
Deşi meciul nu a fost unul prea greu, Raluca Ungureanu – una dintre piesele de bază ale echipei CET Govora, a făcut patru greşeli personale în prima jumătate a partidei, iar în minutul 36 avea să fie şi descalificată. Cu acest prilej, la echipa vâlceană, a debutat oficial în Divizia A tânăra baschetbalistă Corina Ceauşu. Astfel s-a ajuns ca toate jucătoarele trecute pe foaia de joc să fie folosite de antrenorul Mihai Toma.
Au marcat pentru CET Govora: Florina Diaconu – 39 puncte (3×3, 4/4), Cristina Duma – 14 (1×3, 1/2), Carmen Bagiu – 11 (1×3, 0/2), Raluca Ungureanu – 10 (2/4), Laura Bocoş – 9 (1×3), Luiza Voinea – 4 (2/2) şi Janina Simionca – 4 (0/2).

Diaconu, lidera echipei

Florina Diaconu este fără îndoială cea mai importantă jucătoare transferată de CET Govora în pauza competiţională. Fosta baschetbalistă de la Olimpia Bucureşti şi-a câştigat deja foarte uşor renumele de lidera echipei: energică, neobosită, excelentă pe contraatac, poate să înscrie lejer într-un meci 30 de puncte. Florina Diaconu rămâne în memoria suporterilor vâlceni pentru meciul pe care l-a făcut acum trei sezoane, pe când apăra culorile echipei din Capitală. Atunci, CET Govora a avut 26 de puncte avantaj la pauză, dar Diaconu şi-a condus magistral echipa sa spre o victorie uluitoare. În ultimele două sferturi, Olimpia avea să recupereze punct cu punct şi să câştige miraculos acel meci în faţa trupei care-l avea la timonă pe vremea aceea pe legendarul Doru Moise.

Patru achiziţii, plus încă una

CET Govora a reuşit în această vară patru transferuri de senzaţie. În plus, pe ultima sută de metri, oficialii clubului vâlcean au reuşit s-o legitimeze şi pe Corina Ceauşu, o jucătoare de perspectivă, suspendată anul trecut de FR Baschet pentru că plecase la CET Govora fără a primi încuviinţarea fostului club, CSŞ Rm. Vâlcea. Între timp, Ceauşu a găsit înţelegerea necesară la echipa Manuelei Cornea şi-a fost legitimată la trupa lui Mihai Toma, iar de-acum va putea fi folosită fără probleme în meciurile din Divizia A.

Urmează duelul cu Naţional Iaşi
* meciul cu echipa moldoveană are loc joi, 25 octombrie, de la ora 11.30, în Sala Traian

Elevele soţilor Mihai şi Antoaneta Toma vor disputa următorul meci din campionat joi, 25 octombrie, de la ora 11.30, atunci când vor primi în Sala „Traian” vizita echipei Naţional Iaşi. Partida de baschet feminin a fost devansată din cauza faptului că la finele săptămânii, mai precis duminică, 28 octombrie, handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea vor debuta în grupele Ligii Campionilor. Pentru acel meci, urmează a fi instalată în Sala Traian o suprafaţă de joc specială, aceeaşi de la meciurile din Supercupa Europei şi din turneul de calificare al Ligii Campionilor, competiţii desfăşurate în ultima decadă a lunii septembrie.

Municipal Târgovişte nu s-a desfiinţat

Campioană de patru ori în ultimele cinci sezoane, echipa Municipal Târgovişte (fostă Livas şi Biandra) continuă să existe. Din motive financiare, formaţia care-a dominat categoric baschetul feminin românesc în anii precedenţi s-a aflat în pragul falimentului. Săptămâna trecută, conducerea clubului a găsit în sfârşit înţelegere la autorităţile locale, care-au decis să sprijine totuşi echipa. Cum însă jucătoarele de valoare au plecat spre alte zări (BC ICIM Arad, CSM Sf. Gheorghe), deoarece la Târgovişte nu mai puteau fi plătite la acelaşi nivel, campioana va alinia în acest sezon o formaţie care va avea în componenţă numai jucătoare tinere.