Volei

BC Rm. Vâlcea a învins CSM Oradea în Sala „Traian”

Marţea trecută, înainte de plecarea la turneul de la Krusevac, BC Rm. Vâlcea a susţinut în Sala „Traian” un alt meci amical, în compania echipei CSM Leonardo Oradea. Elevii antrenorilor Ozren Seleskovic şi Cristian Achim au izbutit să se impună abia în prelungiri în faţa unei trupe care s-a întărit de asemenea în această pauză competiţională. A fost prima partidă în care s-a văzut, atât mâna tehnicianului bosniac, cât şi valoarea jucătorilor pe care BC Rm. Vâlcea îi are în lot în acest moment. Toate acestea dau speranţe tuturor vâlcenilor într-o evoluţie de excepţie a echipei masculine de baschet în viitorul sezon al Diviziei A.

Bihorenii au început mai bine meciul, au condus după primul sfert cu 29-21, iar la pauză şi-au mărit avantajul la 10 puncte diferenţă (50-40). De la vestiare a apărut însă o altă echipă vâlceană, mult schimbată în bine, care-a recuperat punct un punct din handicap. Chiar şi aşa, înaintea ultimelor zece minute de joc, gruparea din Oradea păstra totuşi şase puncte avantaj (67-61). Cele patru sferturi regulamentare aveau să se încheie însă nedecis (81-81) şi cum în baschet nu există rezultate de egalitate s-a intrat în prelungiri. Cele cinci minute suplimentare aveau să revină jucătorilor de la BC Rm. Vâlcea, care-au triumfat la final cu 92-88. Punctele echipei noastre au fost înscrise de Marko Kijac (20), Vojislav Ilic (20), Dejan Mladenovic (12), Şenai Işleam (12), Eugeniu Melnic (6), Zoran Cica (6), Mădălin Nicolae (4), Dejan Miskovic (4) şi Silviu Lupuşavei (3).

Şenai Işlean a debutat la trupa lui Seleskovic

Întâlnirea cu CSM Leonardo Oradea a reprezentat primul prilej pentru antrenorul Ozren Seleskovic de a vedea la lucru şi ultima achiziţie a echipei vâlcene. Este vorba de pivotul de 2,17 metri înălţime Şenai Işlean, care tocmai se întorsese de la lotul naţional de seniori al ţării noastre. Internaţionalul român a avut o prestaţie mulţumitoare, însă pe alocuri a resimţit o oarecare stare de oboseală după meciurile oficiale pe care le-a disputat în tricoul primei reprezentative. „Şenai a venit luni la Vâlcea, iar marţi am jucat meciul cu Oradea, deci nu prea a avut timp să se acomodeze cu coechipierii”, a spus oficialul Doru Filip.